Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceTiskové zprávy

  Ministr Marian Jurečka hodlá prověřit hospodaření Úřadu práce

  Image

  Prověřit systém řízení a kontrolní mechanismy v rámci Úřadu práce ČR je záměrem ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Resort vždy dbá na to, aby byly veřejné prostředky vynakládány účelně a efektivně. To platí jak v souvislosti s vyplácením sociálních dávek a dalších forem pomoci státu, ale také například zadáváním veřejných zakázek. Protože MPSV jakožto nadřízený orgán Úřadu práce identifikovalo skutečnosti, které by mohly nasvědčovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky ze strany ÚP, předal ministr Jurečka podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

  Jsem přesvědčen, že je nezbytná rozsáhlá a komplexní kontrola hospodaření Úřadu práce za období let 2020 až 2022, a to jak na úrovni Generálního ředitelství Úřadu práce, ale také jednotlivých krajských poboček. Předmětem kontroly by mělo být celkové hospodaření s veřejnými prostředky. Ministerstvo potřebuje mít jistotu, že procesní záležitosti, metodické nastavení a také projektové řízení probíhalo a probíhá bez jakýchkoliv pochybností a v souladu s právními předpisy,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Proto jsem se tento týden rozhodl zaslat podnět na zařazení kontroly ÚP do plánu kontrolních činností NKÚ pro letošní rok,“ dodal. 

  Záměrem je i to, aby na zaměstnancích ÚP, kteří profesionálně vykonávají náročnou práci, neulpěl stín pochybností, které se objevovaly na veřejnosti v posledních týdnech. 

  Podezření, která MPSV má, se týkají obecně hospodaření ÚP s veřejnými prostředky, konkrétně pak dodržování právních předpisů a interních předpisů včetně zásad hospodárnosti, účelnosti a efektivnosti při vynakládání prostředků. Pochybnosti resort má také v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek, využití financí z Operačního programu Zaměstnanost, případně v souvislosti s výplatou některých sociálních dávek, například podpory v nezaměstnanosti nebo náhradního výživného. 

  Musíme se chovat podle zásad péče řádného hospodáře. Pokud máme určité pochybnosti, je naší povinností jednat. Pokud jde o fungování Úřadu práce, učinili jsme v poslední době řadu kroků, kterými chceme zajistit, aby tato klíčová instituce fungovala maximálně profesionálně a proklientsky. Proto jsme například přistoupili k personálním změnám ve vedení úřadu. Komplexní kontrola hospodaření je dalším nutným krokem,“ řekl ministr Jurečka. 

  Zdroj foto: Vláda České republiky
  Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí 

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze