Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávyŽivotní prostředí

Ministr Petr Hladík navštívil s podnikateli Vietnam a Gruzii

Image

Na své první zahraniční podnikatelské misi se dvaceti zástupci českých a moravských firem navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) Vietnam a Gruzii. Cesta, která proběhla 10. – 15. září, je součástí ekonomické diplomacie a má za cíl posílit export na zahraniční trhy v oblastech environmentálních technologií, především v oběhovém a odpadovém hospodářství, udržitelnosti ekosystémů, ochrany klimatu a obnovy krajiny nebo Smart Cities. Proto Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spolu s Hospodářskou komorou ČR na místě uspořádalo hned čtyři podnikatelská fóra, dvě ve Vietnamu a dvě v Gruzii. 

„Spolu s Hospodářskou komorou jsme připravili podnikatelskou misi do Gruzie a Vietnamu. V obou zemích navazujeme na předchozí pozitivní spolupráci, ať už jde o české firmy, které zde přímo podnikají, nebo o obory, o které mají obě tyto země zájem. České firmy umí a mohou nabídnout své zkušenosti třeba v odpadovém a vodním hospodářství nebo při odstraňování starých ekologických zátěží. Právě delegace vedená na úrovni ministra životního prostředí může výrazně pomoc prezentaci českých firem a jimi dodávaných technologií z oblasti životního prostředí“, vysvětluje ministr Petr Hladík.

Ministr životního prostředí například zahájil podnikatelské fórum v Hanoji a otevíral jednání českých a vietnamských podnikatelů. Setkal se také s ministrem zemědělství a rozvoje venkova, se zástupci ministerstva přírodních zdrojů a životního prostředí Vietnamu a zástupci ministerstva plánování a investic. Navštívil také průmyslovou zónu Diem Nam – Dien Ngoc, kde sídlí kromě jiného česká společnost Hydra, která má ve Vietnamu polovinu své výroby kondenzátorů pro domácí spotřebiče. 

Vietnam je při řešení ekologických otázek velice aktivní, potýká se ale s nadměrným využíváním přírodních zdrojů i s problémy s využitím krajiny a půdy, rozvojem nových zdrojů energie a ochranou přírodního prostředí. Země má potenciál pro ekonomický rozvoj a dostupnost odborníků a podniků působících v těchto oblastech, které se i účastní mezinárodních projektů. 

Po třech dnech ve Vietnamu se v druhé polovině týdne ministr životního prostředí Petr Hladík spolu s podnikateli přesunul do Gruzie, kde zahájil podnikatelské fórum českých a gruzínských firem. Ministr Hladík dále jednal jak s ministrem životního prostředí a zemědělství, tak se zástupci rozvojových agentur nebo s předsedkyní Výboru pro životní prostředí.

Gruzie patří mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce. Ochrana životního prostředí a snižování rizika dopadu znečištění a klimatických změn jsou cílem hned několika projektů České rozvojové agentury. Česká republika se aktivně angažuje v podpoře Gruzie na její cestě ke členství v Evropské unii. Od roku 2017 spolupracovala například česká odborná společnost na procesu přípravy legislativy o chemikáliích v souladu s předpisy Evropské unie. Klíčovým výsledkem tohoto projektu je návrh zákona o chemikáliích, který v současné době čeká na schválení.

Společné projekty se týkají i dalších aktivit, jako je v srpnu dokončený projekt přípravy sanace areálu bývalé rafinérie v Batumi na břehu Černého moře nebo úspěšné partnerství, které se týká zpřístupňování jeskyní. Odborníci ze Správy jeskyní České republiky zde zavedli systém kontinuálního monitoringu teploty a vlhkosti pomocí nainstalovaných zařízení – dataloggerů, které umožňují precizní měření mikroklimatu v jeskyních.

Foto a Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
464
IT
324
Dotace a Finance
1289
Odpady
237

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze