Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  ŠkolstvíTiskové zprávy

  Ministr školství Mikuláš Bek představil svých pět priorit

  Image

  Zásadní změny v povinné školní docházce a lepší prostupnost mezi jednotlivými stupni českého vzdělávacího systému, to jsou klíčové úkoly nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, který v úřadu na počátku května vystřídal Vladimíra Balaše. Za své priority označil prodloužení povinné školní docházky, posílení všeobecného středního vzdělávání, větší důraz na profesní přípravu na terciární úrovni, lepší přístup k vysokoškolskému vzdělávání a efektivnější plánování a budování školské infrastruktury. Potřebné finance na připravované změny chce nový ministr školství získat z evropské půjčky, která by umožnila investice do zvýšení kapacity škol, navýšení počtu učitelů, ale i finanční pomoc studujícím na vysokých školách.

  „Aktuální problémy s nedostatečnou kapacitou základních a středních škol zejména v některých regionech odrážejí hlubší nedostatky v celém vzdělávacím systému. Po letech, kdy se stát snažil zlepšovat školství kosmetickými zásahy bez dopadu na jeho zastarávající půdorys, uzrál čas na výraznější změny. V odborné komunitě roste přesvědčení, že bez toho nelze skutečně zlepšit prostupnost mezi jednotlivými stupni vzdělávání a odstranit rozdíly v přístupnosti jak regionální, tak s ohledem na sociokulturní zázemí žáků a studentů. Žádné dítě nesmí zůstat pozadu jen kvůli tomu, odkud pochází, a žádné z našich dětí by nemělo ukončit svoje vzdělání jen se základní školou,“ řekl ministr školství Mikuláš Bek.

  Pro zajištění dostatečných kapacit školních budov a zařízení zvažuje ministr zřízení státního fondu vzdělávací infrastruktury, který by měl stabilizovat řízení investic. Plánuje také vytvořit fond vratných grantů pro studující na vysokých školách. Nezbytnou součástí změn je i digitalizace podpůrných procesů ve vzdělávání, která by měla přispět k lepšímu sdílení dat a celkově efektivnějšímu rozdělení kapacit a finančních prostředků.

  „Plánované změny není možné realizovat bez prostředků, což s ohledem na celkový stav veřejných rozpočtů vyžaduje hledat rovněž alternativní zdroje,“ uvedl ministr Bek, který již zahájil jednání o možnosti využití půjčky z evropského Nástroje pro oživení a odolnost v celkové výši 45 mld. korun, které by si český stát půjčil za výhodných podmínek. „Půjčovat se má pouze na takové investice, které budou do budoucna generovat dodatečné příjmy, a to v případě investic do modernizace vzdělávání rozhodně platí,“ zdůraznil nový ministr školství.

  S vyjednáváním ve vztahu k Evropské unii má ministr Bek velké zkušenosti. Před svým nástupem do funkce ministra školství působil od prosince 2021 až do května 2023, tedy po dobu vrcholících příprav a celou dobu úspěšného českého předsednictví Radě EU, v roli ministra pro evropské záležitosti. Před tím působil většinu své profesní dráhy jako pedagog na českých i zahraničních vysokých školách. Od roku 1999 vyučuje na Masarykově univerzitě, kterou od roku 2011 do roku 2019 řídil jako rektor. Zastával i pozici místopředsedy České konference rektorů pro oblast vzdělávání a zastupoval Českou republiku v Radě Evropské univerzitní asociace.

  Prezentaci ministra školství Beka z tiskové konference naleznete ZDE.

  Foto: Pexels
  Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze