Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceTiskové zprávyZdravotnictví

MMR poskytne dotace na rozvoj komunitní psychiatrické péče

Image

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, je tahounem v budování center duševního zdraví. Už druhé programové období aktivně podporuje jejich výstavbu a rekonstrukci. Na další podporu komunitní psychiatrické péče resort vyčlenil více než 141 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR).

„Centra duševního zdraví přinášejí zásadní změnu do péče o duševně nemocné u nás. Propojují zdravotní a sociální péči, která je poskytována v terénu. Cílem je zajistit komplexní, koordinovanou a včasnou péči pro lidi se závažným duševním onemocněním v jejich spádové oblasti. Jsou odrazem reformy psychiatrie v Česku,” řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Díky vyhlášeným výzvám IROP dojde k rozšíření služeb center duševního zdraví a stacionářů do nových regionů i cílových skupin např. o osoby s nařízeným ochranným léčením, adiktologickou poruchou nebo seniory. Tato zařízení jsou výrazně odlišné od prostředí psychiatrických léčeben. Mají klientům dodat odvahu začít mluvit o duševních obtížích a mapovat varovné příznaky, kdy nemoc začíná, a co následně udělat, aby se u jednice nerozvinula ataka a nemusel do nemocnice. Jsou mezičlánkem mezi ambulantní psychiatrickou péčí a lůžkovou akutní péčí.

Finanční prostředky podpoří výstavbu nových objektů a rekonstrukce nebo modernizace těch stávajících. Dále je možné za ně pořídit vybavení, automobily pro výkon péče ve vlastním sociálním prostředí pacientů nebo minibus pro svoz klientů do místa poskytování služby.

97. výzva IROP je určená pro projekty na území méně rozvinutých regionů a je v ní k dispozici 94 290 959 Kč z EFRR. 98 výzva IROP je poté pro projekty na území přechodových regionů a je v ní přiděleno 47 088 027 Kč z EFRR.

Detailní informace o výzvách, jednotlivých kategoriích regionů a semináři pro žadatele a příjemce je možné najít na webových stránkách IROP.

Seminář pro žadatele a příjemce se uskuteční 26. června 2024.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze