Ministerstvo životního prostředí nabízí domácnostem a obcím tři miliardy korun na následky povodní, které letos v září zasáhly obce zejména v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, spolu s obcí Frýdlant na Liberecku. O tuto pomoc požádalo již 23 obcí. Peníze zamíří jak na bezprostřední pomoc zasaženým domácnostem, tak na obnovu vodohospodářské infrastruktury poničené povodněmi. O prostředky ze dvou mimořádných výzev obce mohou žádat od 9. října. Celkem vláda na následky povodní vyčlenila v letošním roce 30 miliard korun.
„Uvědomujeme si, že domácnosti, které povodeň zasáhla, a které se stále vypořádávají s ničivými následky, potřebují naši pomoc co nejdříve. Ministerstvo životního prostředí má proto připravenu jednu miliardu na pomoc přímo poškozeným domácnostem na pokrytí poškozeného majetku, plateb za energie nebo nákup základního vybavení a další dvě miliardy na obnovu poškozených vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Částky bude samozřejmě možné navýšit podle potřeby. Zatím si o pomoc pro vyplavené domácnosti požádalo 15 obcí, jejich žádosti také byly dnes schváleny a v pátek budou mít obce peníze na účtu. Celkem pošleme 57 milionů korun a tím podpoříme 1 434 rodin s poškozenými domy a byty. Pokud jde o obnovu vodohospodářské infrastruktury v postižených obcích, zde zatím evidujeme 8 žádostí obcí včetně Jesenicka a Ostravy za 888 milionů korun, z toho 5 žádostí je schválených, další nyní prochází schvalovacím procesem,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Pomoc vyplaveným domácnostem na zajištění fungování
Na bezprostřední pomoc s vyplavenými domy a byty míří rodinám miliarda korun z programu Pomoc domácnostem po povodni 2024. „Obce z Moravskoslezského a Olomouckého kraje, stejně jako Frýdlant na Liberecku, mohou získat paušálně 40 000 korun na každou domácnost zasaženou povodní. Administrace je nastavena velmi jednoduše, po podání žádosti následuje vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace a zaslání finančních prostředků na účty obcí, které si samy pak podle zvoleného klíče schváleného zastupitelstvem určí, kolik peněz konkrétní domácnosti dostanou – a to podle míry škod,“ dodává ministr Hladík.
Klíč k rozdělování prostředků z výzvy budou obce poté předkládat Státnímu fondu životního prostředí při vyúčtování žádosti. „Obce mohou pro své občany žádat o podporu až do konce ledna 2025, prostředky poskytujeme zálohově a vyúčtování je nutné předložit nejpozději do 31. ledna 2026,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Peníze na obnovu poškozených vodovodů, kanalizací, ČOV
Další pomoc obcím nabízí výzva Obnova infrastruktury po povodni 2024. V ní aktuálně mohou obce využít dvě miliardy korun na opravy veřejné vodohospodářské infrastruktury – tedy na obnovu povodněmi poničených vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod. Finanční prostředky pomohou při zprovoznění základní vodohospodářské infrastruktury určené pro veřejnou potřebu.
„Z uvolněných peněz opraví zaplavené a poničené zdroje pitné vody, čistírny odpadních vod a související objekty, vyčistí a zprovozní vodovodní sítě, kanalizační stoky ale i domovní přípojky. Zafinancovat mohou i dočasná řešení na zajištění pitné vody a odvod odpadních vod. Cílem aktuální finanční pomoci je co nejrychleji zajistit bezpečné a stabilní podmínky pro dodávky pitné vody a čištění odpadní vody v zasažených oblastech,“ komentuje ministr Petr Hladík.
Žádosti o podporu mohou obce podávat do konce března 2025 prostřednictvím elektronického systému Státního fondu životního prostředí ČR. Prostředky na až 100 % uznatelných nákladů dostanou zálohově do pěti dnů od uzavření Smlouvy o poskytnutí dotace.
Foto a Zdroj: Ministerstvo životního prostředí