Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceTiskové zprávy

  Odpovědi Ministerstva financí: Poplatek z pobytu

  Dotaz:

  Bude po novele zákona o místních poplatcích účinné od 1. 1. 2021 vybírán poplatek z pobytu od osob, které pobývají v lázních v rámci příspěvkové lázeňské léčebně rehabilitační péče nebo si lázeňskou péči hradí sami?

  Odpověď:

  S účinností od 1. 1. 2021 není podle ustanovení § 3a odst. 2 zákona o místních poplatcích předmětem místního poplatku z pobytu nejen pobyt, při kterém je na základě zákona omezována osobní svoboda ale nově i pobyt ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lůžkové péče, pokud je tento pobyt hrazenou zdravotní službou podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění nebo pokud je jeho součástí. V uvedeném ustanovení tedy došlo k rozšíření okruhu úplatných pobytů vyjmutých z předmětu poplatku. Z předmětu poplatku jsou vyjmuty všechny pobyty ve zdravotnických zařízeních poskytovatelů lůžkové péče, pokud jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Jedná se zejména o pobyty v nemocnicích a pobyty v lázních u osob, kterým je poskytována komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění (tzv. křížkaři).

  Současně s právní úpravou předmětu poplatku došlo k úpravě ustanovení § 3b odst. 1 písm. c) zákona o místních poplatcích. Na základě tohoto ustanovení patří mezi osoby, které jsou od poplatku z pobytu osvobozeny, osoby hospitalizované na území obce ve zdravotnickém zařízení poskytovatele lůžkové péče s výjimkou osob, kterým je poskytována lázeňská léčebně rehabilitační péče. Z daného vyplývá, že na osoby, které si lázeňskou léčebně rehabilitační péči hradí sami, anebo mají pobyt hrazený z veřejného zdravotního pojištění pouze částečně, tj. pobývají v lázních v rámci příspěvkové lázeňské rehabilitační péče, se zákonné osvobození nevztahuje. Tyto osoby jsou i ve smyslu novely zákona o místních poplatcích povinny poplatek z pobytu platit.

  Další informace ZDE

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze