Západočeská metropole se poprvé ve své historii představila na celosvětově nejvýznamnější akci pro chytrá města. Na Smart City Expo World Congress v Barceloně ji zastupovala Správa informačních technologií města Plzně. Ta po boku světových lídrů ve Smart City ukázala chytrá řešení, která Plzeň řadí mezi českou špičku ve smart technologiích.
Prestižní světová akce měla i rekordní české zastoupení. Vedle Plzně se prezentovaly Praha, Brno a třicítka vystavovatelů z řad startupů, firem a univerzit. Pět plzeňských inovativních firem si účast na veletrhu pochvaluje. Návštěva předčila jejich očekávání, daly o sobě vědět světovým hráčům, navázaly nové kontakty a příležitosti. Pro Plzeň je taková účast vstupenkou do světové extraligy Smart Cities.
„V oblasti městských inovací je barcelonský Smart City veletrh pojem, který rezonuje napříč zeměkoulí. Expo letos přivítalo na 25 tisíc odborníků z více než 130 zemí světa. Český stánek byl jedním z nejnavštěvovanějších, pozornost poutaly i dvě robotické výčepní ruce se zásobou plzeňského piva. Pro Plzeň to byla největší příležitost v historii ukázat světu své chytré projekty a inovativní řešení,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
V české expozici zabírající přes 300 metrů čtverečních zastupovala západočeskou metropoli Správa informačních technologií města Plzně (SITMP). „V Barceloně jsme posedmé, ale poprvé v roli vystavovatele. Podařilo se nám sdílet příklady dobré praxe a představit Plzeňský inovační ekosystém PINE. Taková podpora technického vzdělávání a rozvoj inovativního podnikání, které díky PINE v Plzni poskytujeme, je v Evropě unikátní. Pro nás bylo naopak přínosné čerpat inspiraci od zahraničních měst, výzkumníků nebo startupů. Atmosféra tam byla plná nových nápadů. V příštím roce se chceme zaměřit na autonomní mobilitu, což je oblast, ve které má Plzeň velký potenciál,“ popsal Luděk Šantora, ředitel SITMP.
Kromě SITMP zastupovalo Plzeň na veletrhu i pět startupů a firem jako JALUD Embedded, RoadTwin, Škoda Group, TechInn a VR School. Ukázaly detektory zvukových událostí, aplikaci pro modelování dopravy, práci na autonomní tramvaji a depu nebo využití virtuální reality ve vzdělávání. Shodly se, že účast na veletrhu předčila jejich očekávání. Navázaly řadu nových kontaktů, získaly zajímavé podnikatelské příležitosti. Kvitovaly i skvělé zázemí v českém stánku a možnost networkingu s dalšími účastníky.
Pro SITMP byl veletrh i příležitostí potkat se s partnery z evropských projektů CLIMABOROUGH, URBREATH a SPARROW, ve kterých je Plzeň v současnosti aktivním členem. „V Evropě o nás mají zájem, pro různá evropská konsorcia jsme zajímavými spoluhráči. Kolegové z aktuálních i skončených projektů nás chodili navštěvovat. Plzeň se rozhodně ve světě neztratila,“ doplnil Luděk Šantora.
Barcelonský kongres se konal od 5. do 7. listopadu 2024. Česká expedice s rekordně velkou účastí odjela na nejprestižnější akci v oboru pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechTrade. Česko reprezentovaly kromě Plzně i Praha a Brno, dále třicítka startupů, inovativních firem a univerzit. Expozice vyhrála cenu udržitelnosti za využití konstrukčních materiálů z lisovaných desek z tetrapackových nápojových obalů.
Foto a Zdroj: Město Plzeň