Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Pozvolný přechod na plně elektronické jízdné odstartoval

Image

Zájem o elektronické předplatné IDS JMK mezi cestujícími nahrává snaze Jihomoravského kraje a společnosti KORDIS JMK o další modernizaci a zjednodušování odbavování cestujících. Postupné zavádění výhradně elektronických předplatných jízdenek proběhne ve dvou krocích, které provede kampaň Jezdi jednoduše.

Od 1. 12. 2023 se přechází u čtvrtletní a roční předplatné jízdenky výhradně na elektronické jízdné. Stejná změna nastane od 1. 3. 2024 u měsíčních předplatných jízdenek. Ostatní jízdenky zůstávají nadále i v papírové podobě. „Pohodlnější forma placení za dopravu po našem kraji je zároveň i udržitelnější, levnější a hlavně modernější. Chceme se tak přiblížit systému, který je běžný v okolních zemích. Šetří čas a peníze cestujících,“ zdůvodnil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.

Předplatné jízdenky si můžou cestující zakoupit přes eshop.idsjmk.cz nebo osobně v Kontaktních centrech IDS JMK. Stávající centra (v Blansku, Boskovicích, Brně, Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově a Znojmě) se do konce listopadu rozrostou o další místa: Hustopeče, Letovice, Mikulov, Moravský Krumlov, Tišnov, Veselí nad Moravou (vždy pokladna na nádraží).

S nákupem jízdenky pomůžou nejen pracovníci center, ale i nově vzniklé stránky www.jezdijednoduse.cz, letáčky na nádražích i ve vlacích Moravia nebo třeba reklamy na obrazovkách krajských autobusů. Ejízdenka navíc oproti běžné papírové nabízí spoustu výhod.

„Cestující se nemusí bát, že v případě ztráty o svoji jízdenku přijdou, protože si ji jednoduše nahrají na jiný nosič. Přichází také s možností tzv. alternativních zón, kde elektronické jízdenky umožní cestu mezi výchozí a cílovou zónou různými trasami,“ vysvětlil Crha.

Trend přechodu na elektronické jízdné roste. „Lidé, kteří byli zvyklí si nakupovat papírovou předplatnou jízdenku, už nyní často volí jednodušší, pohodlnější a levnější formu – přechází na elektronické předplatné. Jen za poslední tři měsíce se prodalo ve společném e-shopu KORDIS JMK a města Brna celkem více než 210.000 elektronických předplatných jízdenek,“ doplnil Jiří Horský, ředitel společnosti KORDIS JMK, která organizuje veřejnou dopravu v kraji.

Variant, kam si ejízdenku uložit, se nabízí hned několik. Ke stávajícím nosičům (bankovní a anonymní bankovní karta, klíčenka a samolepka, mobil nebo hodinky) navíc nově přibude dopravní karta, určená pro děti a mládež do 18 let. „Cílem je nabídnout další typ nosiče pro mladé cestující, kterým třeba klíčenka nebo samolepka nevyhovuje a preferují kartu do peněženky. Jeho výhoda spočívá v tom, že je levnější než anonymní bankovní karta – stojí jen 30 Kč. Nová kartička může být zajímavá i pro sběratele. KORDIS plánuje v dalších letech motiv na přední straně měnit a vydávat nové verze,“ představil kartu Horský.

Další novinkou jsou i validátory, které se začnou postupně instalovat do vybraných autobusů provozovaných v okolí Brna. Rozšíří možnosti pro nákup jízdenek. Změny v tarifu myslí i na ty, kteří jezdí na 12hodinové směny a nevyplatí se jim předplatná jízdenka. Budou si moci v e-shopu koupit 10 jízdenek za zvýhodněnou cenu a v nově připravované aplikaci ejizdenka si každou jízdenku před cestou aktivují. V této aplikaci budou mít také informace o aktuálně platných jízdenkách.

Foto a Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
507
IT
373
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze