Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceTiskové zprávy

  Prezident Pavel podepíše červnovou valorizaci důchodů

  Image

  Důchody budou v červnu opět mimořádně navýšeny. Prezident republiky dnes oznámil, že podepíše úpravu valorizačního mechanismu, kterou navrhlo MPSV. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane o 760 korun více. Každý důchod má být navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 %. Vláda je připravena návrh případně obhájit před Ústavním soudem. 

  Veškeré úpravy valorizací jsou plánovány zejména s ohledem na odborné analýzy a také srovnání růstu důchodů s nárůstem výdělků. Bez zásahu směrem k červnové valorizaci by deficit veřejných financí narostl o dalších 34 miliard. „Oceňuji velké nasazení pana prezidenta Pavla, který krátce po svém nástupu do funkce musel řešit takto naléhavou a vážnou otázku. Jeho rozhodnutí je podle mého hlubokého přesvědčení správné. Ústavnost nakonec nemůže posoudit nikdo jiný než Ústavní soud,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Úkolem nás, politiků, je hledat zejména zodpovědné rozpočtové řešení. Navíc víme, že toto řešení je nejlepší možné a obhajitelné i u cílové skupiny, které důchody v červnu nesnížíme, naopak je navýšíme spravedlivěji, s ohledem na sociálně zranitelné příjemce důchodů,“ dodal. 

  Současný starobní důchod dosahuje v průměru 19 440 korun, což je již nyní historicky nejvyšší číslo. Jde také o rekordní poměr průměrného důchodu vůči průměrné mzdě, který vždy dosahoval přibližně 41 %, dnes se blíží 50 %. Průměrný důchod po valorizaci poprvé překročí 20 tisíc korun. Změny mají být definitivně schváleny do 22. března. 

  Pečlivě propočítáváme predikce ekonomů, hovoříme s opozicí. Vláda si je vědoma rizika, a proto ve spolupráci s ústavními právníky zaujala aktivní komunikaci směrem k veřejnosti. Nejde o případ srovnatelný s tím, kdy Ústavní soud v minulosti zamítnul návrh na snížení podpory stavebního spoření, které bylo retroaktivní. My jsme naopak v únoru rozhodli transparentně o úpravě valorizací od června. Ihned po zveřejnění dat ČSÚ jsme přišli s návrhem, který jsme jednoznačně komunikovali. V extrémní rychlosti jsme připravili návrh řešení. Nelze tedy hovořit o retroaktivitě nebo očekávání veřejnosti směrem k červnové valorizaci, které bychom nenaplnili,“ zdůraznil ministr Jurečka. 

  Důchody navyšovala vláda loni hned třikrát na základě valorizačního mechanismu, který nepočítal s tak vysokou inflací, s jakou se potýkáme v posledních měsících. Nárůst průměrného starobního důchodu od nástupu vlády činil 31 %, to je 4 770 korun navíc. Vlivem valorizací se navyšují starobní, invalidní a pozůstalostní penze. 

  Ministr Jurečka ve středu zároveň jednal se zástupci hnutí ANO. „Vyzval jsem je, aby navrhli vlastní řešení situace kolem úprav důchodového systému. Stojíme nyní před celou řadou otázek. Musíme si třeba uvědomit, že počet osob starších 65 let se v horizontu 30 let zvýší z 20 % na více než 30 %. Není pochyb o tom, že musíme přistoupit k jasným koncepčním změnám, které zajistí udržitelnost penzijního systému,“ řekl Jurečka. Platí, že detaily k navrhované reformě důchodů chce vláda mít hotové do konce března. 

  Zdroj Foto: Investujeme.cz
  Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

  Štítky
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze