Pět let realizací, 165 projektů a téměř 900 milionů korun. Implementační období programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu je u konce. Realizace projektů, které získaly podporu z Fondů EHP a Norska pro období 2014–2021, je ukončena.
Od vyhlášení první výzvy z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu, který je jedním z jedenácti českých programů podpořených z prostředků Fondů EHP a Norska, uplynulo téměř pět let. Během tohoto období bylo na 165 projektů a dalších jedenáct bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou a Norskem, alokováno téměř 900 milionů korun.
Prostředky programu byly rozděleny mezi čtyři vybrané oblasti podpory zahrnující ochranu ekosystémů a biodiverzity, znečištění ovzduší a vod i adaptaci na změnu klimatu v obcích a regionech. Díky prostředkům z Norských fondů se tak například podařilo rozšířit ptačí parky Josefovské louky a Kosteliska, vybudovat stovky nových hnízdních budek pro ohrožené druhy sov, ozelenit desítky lokalit v Ostravě, provést monitoring znečištění ovzduší nejen v česko-polském pohraničí či zavést zkušební provoz nového stupně čištění odpadních vod v Thomayerově nemocnici v Praze.
Již nyní se mohou zájemci seznámit s příběhy vybraných projektů v krátké dokumentární sérii dostupné na YouTube kanálu SFŽP ČR. V současnosti probíhá natáčení dalších dílů, které diváky zavedou například za invazními druhy raků nebo do jihomoravských Kostic, kde s podporou Norských fondů vznikla nová vodní nádrž.
Klíčový je rozvoj mezinárodní spolupráce
Jedním z cílů Státního fondu životního prostředí ČR je posilování mezinárodní spolupráce na ochraně životního prostředí. Program Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu poprvé nabídl možnost mezinárodní spolupráce při realizaci projektů také žadatelům.
„Jedním z hlavních pilířů programu Norských fondů je důraz na přeshraniční spolupráci u našich projektů. Státní fond životního prostředí ČR nově inicioval také prohloubení spolupráce mezi jednotlivými přijímacími státy, mezi něž patří například Polsko, Slovinsko, Řecko, Rumunsko či státy Pobaltí. I když každá ze zemí řeší svá specifika, mnoho témat v ochraně životního prostředí je nám společných a otevírá se prostor pro vzájemné sdílení zkušeností. Věřím, že se naše iniciativa bude nadále rozvíjet a umožní navázat kontakty, které budou prospěšné pro ochranu přírody,“ zdůrazňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
O dalším programovém období se nyní rozhoduje na úrovni EU
Příprava financování zelených projektů z prostředků Norských fondů v novém období, stejně jako nastavení programu a výzev, je aktuálně na samém začátku. „Ze strany donorů je základní rámec stanoven, nyní probíhá schvalovací proces mezi jednotlivými státy Evropské unie. Následně proběhnou jednání na úrovni České republiky a teprve poté budou uzavřeny příslušné dohody,“ uvádí Petr Valdman.
Přípravné práce může Fond zahájit až v okamžiku, kdy bude mít k dispozici podklady ze strany donorů a Kanceláře finančního mechanismu v Bruselu. „V následujících měsících budeme pečlivě hodnotit výsledky našich projektů i administrativní postupy, které s nimi souvisejí. Na základě dosavadních zkušeností již víme, že se budeme snažit prosadit celkové zjednodušení administrativních požadavků a vykazování způsobilých výdajů. Každý z našich projektů je jedinečný a je škoda, aby se pro vysoké administrativní nároky nezrealizovaly,“ doplňuje Ivo Marcin, ředitel Sekce strategie Fondu a mezinárodní spolupráce Státního fondu životního prostředí ČR.
Zajímají vás projekty podpořené z programu Norských fondů?
Nenechte si ujít konferenci Inovace v ochraně životního prostředí, kde se dozvíte výsledky inovativních projektů v ochraně ekosystémů a vod. Konferenci bude možné sledovat také online. Odkaz pro sledování bude zveřejněn na facebookovém profilu programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu.
Výsledky jednotlivých výzev a projektů, včetně konečných celkových nákladů na realizaci, budou po ukončení administrace zveřejněny na webové stránce Státního fondu životního prostředí ČR.
Foto a Zdroj: Ministerstvo životního prostředí