Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

OdpadyTiskové zprávyŽivotní prostředí

Projekt Otoč květináč dává druhou šanci plastu

Image

Staré plastové květináče a truhlíky mohou lidé nově odnášet do sběrných boxů v pěti hobby prodejnách a zahradnických centrech ve Zlínském kraji. Tady projdou tříděním, ty použitelné putují dál na dobrou věc, z těch rozbitých se vyrobí nové. Projekt začal v dubnu a po úspěšném startu se plánuje zapojení dalších míst.

Kromě dalších sedmi sběrných míst v Jihomoravském kraji funguje také swap, tedy výměnný bazar v Praze. Do sběrných boxů lze přinést květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité. Lidé je většinou najdou v prodejní sekci květináčů. „Další sběrná místa brzy přibydou. Náš nápad totiž nadchl všechny, komu jsme jej představili,“ popisuje Lenka Novotná, spolumajitelka rodinné firmy Plastia z Nového Veselí, která myšlenku na recyklaci nepotřebných květináčů ve spolupráci se Zlínským krajem zhmotnila ve skutečnost. Do konce příštího roku chce sběrné boxy rozmístit po celé republice.

Projekt je myšlenkově spjat s naším odborem životního prostředí a zemědělství a současně příležitostí, jak snížit produkci plastových odpadů, dát pokračování života nevyužitým výrobkům a zajistit skutečnou recyklaci plastového odpadu, který stále více zatěžuje naše obce. Ačkoliv projekt běží jen krátce, je zřejmé, že lidé tuto službu využívají a boxy se skutečně průběžně plní,“ doplnila Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje, která má oblast životního prostředí na starosti.

Ze žlutých kontejnerů na plast končí květináče většinou přímo ve spalovně. „My je přebereme, hezké a funkční věnujeme například do domovů pro seniory, škol nebo azylových domů. Rozbité podrtíme a vyrobíme z nich nové,“ vysvětlila Lenka Novotná.

Na Moravě už potvrdili zájem o nepoškozené květináče například Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Útulek věcí a re-use centrum v Jihlavě, Základní škola Nížkov, Centrum sociální a podpůrné péče a dobrovolníci nemocnice Jihlava včetně nemocnice samotné.

Podrobné informace o projektu zájemci najdou na webových stránkách www.otockvetinac.cz.

Sběrná místa ve Zlínském kraji:

  • OBI Zlín – Malenovice, Centro Zlín, tř. 3. května 1170, Zlín
  • UNI HOBBY Market Staré Město, Východní 2189, Staré Město
  • UNI HOBBY Market Valašské Meziříčí, Masarykova 878, Valašské Meziříčí
  • UNI HOBBY Market Zlín, Tř. Tomáše Bati 399, Zlín
  • Zahradní centrum Valašské Meziříčí, Bynina 212, Valašské Meziříčí

Foto a Zdroj: Zlínský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze