Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  OdpadyTiskové zprávy

  Rekonstrukce malešické spalovny po letech skončila 

  Image

  Po pěti letech skončila rekonstrukce pražského Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice. Cílem ambiciózního projektu Generální Obnovy Linek a Ekologizace Malešice bylo za plného provozu postupně vyměnit všechny kotle. Stavební práce šly podle plánu, těsně před dokončením ale přišel zvrat. Část zrekonstruovaného zařízení zachvátil na podzim roku 2021 námi nezaviněný požár. Poničil téměř polovinu spalovny a způsobil škody v řádech stovek milionů korun. Rekonstrukce se kvůli němu protáhla o rok. Díky enormnímu úsilí našich zaměstnanců však sanace následků proběhla v rekordně krátkém čase. Nové technologie výrazně přispějí ke zvýšení spalovací kapacity při minimálních emisích. Díky tomu je malešická spalovna srovnatelná s teplárnami spalujícími zemní plyn.

  Důvodem obnovy byl fakt, že se stávající technologie po více než dvaceti letech provozu značně opotřebily. Výměna první ze čtyř spalovacích linek a souvisejících komponentů začala na jaře 2018, hotovo bylo o necelý rok později.

  Prvně osazený kotel dostal jméno Mikuláš. V roce 2020 se k němu připojil Jonáš. O rok později Matyáš a nakonec Kryštof. Výměna třetí a čtvrté linky pokračovala ve stejném tempu dokonce i během pandemie COVID-19. „Fakt, že GOLEMa, nezbrzdila ani koronavirová pandemie je dán skutečně pečlivou přípravou projektu. Ta začala přibližně o dva roky dříve. Spolu s projektanty jsme museli detailně naplánovat stavební práce i související logistiku s ohledem na pokračující provoz na zbývajících třech linkách. Tuto zásadní výzvu, se nám podařilo úspěšně zvládnout,“ říká ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. 

  Pražské služby přistoupily k rekonstrukci za plného provozu proto, aby další odpad nekončil na skládkách. A zároveň, aby společnost obyvatele města nekrátila na dodávkách tepla a energie. To dodává ZEVO Malešice 20 000 pražských domácností. „Energetické využití odpadu je součástí moderního hospodářství a přirozeně doplňuje recyklaci i cirkulární ekonomiku. Výroba energie z odpadu je ekologická, protože smetí nekončí na skládkách, a zároveň dochází k úspoře primárních zdrojů, kterými jsou uhlí a plyn,“ vyzdvihuje přínos Malešic generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

  Velkou ránu projektu GOLEM zasadil koncem října 2021, dva měsíce před plánovaným dokončením, námi prokazatelně nezaviněný požár na právě rekonstruované třetí lince. Částečně byla zasažena i sousední linka číslo 4. Oheň poničil téměř polovinu spalovny, poškozenou technologii bylo potřeba opravit. Škoda se vyšplhala na stovky milionů korun. Nicméně náklady krylo pojištění. „Opravy zasažených linek vedly k omezení provozu. Pražské služby se proto dohodly s plzeňskou spalovnou v Chotíkově a část pražského odpadu putovala k využití tam, aby se co nejméně skládkovalo, “pokračuje generální ředitel Roman.

  Navzdory požáru byl projekt dokončen a GOLEM povstal z popela jako bájný Fénix. Čtyři moderní linky tak mohou díky vysoké spolehlivosti ročně zpracovat zhruba 400 tisíc tun odpadu, cca o čtvrtinu více než umožnovala původní technologie. „Energetickým využitím tohoto množství odpadu dojde k roční úspoře stovek tisíc tun ekvivalentu CO2, které by se jinak dostaly do životního prostředí neekologickým skládkováním,“ objasňuje generální ředitel Patrik Roman a zdůrazňuje: „Díky tomu je malešická spalovna emisně srovnatelná s teplárnami na zemní plyn.“

  Neznamená to však, že by původní technologie byly neekologické, právě naopak. Výstavba spalovny na konci devadesátých let se řídila filozofií minimalizace dopadu na životní prostředí, ale technicky docílitelné limity byly poplatné své době a tehdy dostupným technikám. „Parametry spalovny jsme průběžně vylepšovali. V roce 2007 o další stupně čištění spalin. V roce 2010 byla doplněna turbína na výrobu elektřiny. V roce 2018 pak začala kompletní rekonstrukce kotlů,“ dodává Aleš Bláha.

  Zrekonstruované ZEVO Malešice je na stejné úrovni jako nejlepší evropské spalovny, a to jak po ekologické a technologické, tak i po ekonomické stránce. Garantovaná životnost nově osazených linek je minimálně dvacet pět let. Pražské služby ale očekávají, že linky budou obyvatelům hlavního města sloužit příštích zhruba 40 let.

  “Velmi mě těší, že je modernizace provozu zdárně u konce. Doufám, že v brzké době dojde k razantnímu snižování emisí NOx, protože současný stav mě znepokojil. Požádala jsem pana ředitele Bláhu, aby v co nejkratší možné době došlo k nápravě, tedy maximální možné redukci oxidů dusíku, kterou modernizovaný provoz umožnuje,” říká Jana Komrsková náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán.

  Zaměstnanci ZEVO a obě odborové organizace naší společnosti se ostře vymezují vůči výše uvedené a zavádějící citaci paní náměstkyně.

  Pražské služby závěrem deklarují, že emise oxidů dusíku (NOx) jsou dlouhodobě na cca 65 procentech z celoevropsky platné normy.

  Foto: Wikipedie
  Zdroj: Pražské služby

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze