Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaTiskové zprávy

Ročenka dopravy za rok 2022

Image

Zveřejnili jsme Ročenku dopravy za rok 2022. Ročenka obsahuje podrobné statistické údaje k uplynulému roku. Rok 2022 byl rokem rekordních investic do dopravní infrastruktury a významných nárůstů přepravních výkonů v železniční dopravě, autobusové i letecké dopravě.

Ročenka za rok 2022 (nutné kliknout na českou vlajku, abyste se dostali do samotné ročenky)

V roce 2022 celkové investiční výdaje do dopravní infrastruktury vzrostly a činily více než 90 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst o téměř 10 %.

Díky odeznění pandemie Covid-19 a již nebylo zaznamenáno žádné omezení v mobilitě osob ani zboží a celkový přepravní výkon v osobní dopravě oproti roku 2021 vzrostl o cca 14 %.

V železniční dopravě činil meziroční nárůst za rok 2022 téměř 29 % u počtu přepravených osob a cca 40 % u osobokilometrů a začíná se tak přibližovat předpandemickému stavu.

Autobusová doprava zaznamenala za rok 2022 také výrazný nárůst u přepravených osob o 33 %. V MHD došlo meziročně k výraznému nárůstu přepravených osob, a to o téměř 25 %.

Z rány, kterou dopravě zasadila pandemie, se začíná vzpamatovávat i letecký sektor. U českých leteckých dopravců po bezprecedentním poklesu nastal v roce 2022 meziročně nárůst počtu přepravených cestujících o 110 %.

Co se týká individuální automobilové dopravy, došlo rovněž v roce 2022 oproti roku 2021 k opětovnému nárůstu souvisejícím  s ustoupením od opatření v souvislosti  s omezování mobility obyvatel. U silniční nákladní dopravy byl za rok 2022 zaznamenán nárůst přepravních výkonů o téměř 3 %, objem přepravených věcí v tunách poklesl oproti roku 2021 o asi 6 %. Nárůst byl způsoben zejména vzrůstajícím trendem v mezinárodní silniční nákladní dopravě a tím k vzrůstající přepravní vzdálenosti.

Foto a Zdroj: Ministerstvo dopravy

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze