Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  OdpadyTiskové zprávy

  Starosty z francouzského regionu Grand Est zajímá výběr lokality pro uložení jaderného odpadu na Vysočině

  Image

  Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek tento týden přijal skupinu starostů z partnerského francouzského regionu Grand Est, konkrétně z lokality Bure, kde s největší pravděpodobností vznikne hlubinné úložiště pro jaderný odpad nejen z padesátky jaderných reaktorů. Francouzské státní úřady musí do roku 2027 rozhodnout o definitivní stavbě, už nyní se v lokalitě nachází podzemní laboratoře, kde odborníci už téměř 20 let studují možnosti ukládání opadu. Tuto lokalitu si loni v létě osobně hejtman Vysočiny prohlédl.

  Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek seznámil starosty z francouzské lokality Bure na hranici departementů Meuse a Haute-Marne a zástupce francouzské Národní agentury pro nakládání s radioaktivním odpadem (ANDRA)  s aktuální energetickou skladbou České republiky, s lokacemi současných tuzemských dočasných povrchových úložišť jaderného odpadu a popsal stručně také obě ze čtyř vytipovaných lokalit pro eventuální vybudování trvalého úložiště situované právě v Kraji Vysočina.

  Zahraniční hosté potvrdili, že zásadní pro jejich rozhodnutí o budoucím umístění úložiště bylo to, že mu v jejich regionu předcházela intenzivní téměř 30letá otevřená diskuze nejen s odborníky, národními institucemi, ale i s občany regionu. „Veřejnost v této věci nebyla zcela jednotná, ale nyní je více lidí spíše pro výstavbu než lidí, kteří výstavbu úložiště v oblasti Meuse/Haute-Marne odmítají. Tato skupina navíc není z podstatné části tvořena místními, ale spíše mimoregionálními aktivisty, kteří v rámci Francie odmítají různé veřejné projekty,“ uvedl zástupce agentury ANDRA Patrice Torres.

  I přesto, že jaderná energie patří mezi tuzemské energetické pilíře a o řešení budoucího uložení vyhořelého jaderného paliva by mělo být do několika let definitivně rozhodnuto, obcím v užším výběru stále chybí důsledná komunikace ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu i odpovědné Správy úložišť radioaktivních opadů. Vláda například nenabízí ekonomickou kompenzaci, pravděpodobně podcenila legislativní přípravu, průzkum bohužel nedoprovází stálé sdílení informací s místní komunitou, což logicky v lidech vzbuzuje velkou nedůvěru,“ upozornil na skutečnosti českého prostředí hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

  Francouzští hosté se v doprovodu náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hany Hajnové na vlastní žádost setkali se svými vysočinskými protějšky z lokality Hrádek na Vysočině. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák seznámil hosty se situací v jeho katastru. Francouzské hosty udivila situace, kdy výběr lokality pro budoucí úložiště nemá Česká republika aktuálně upraven odpovídající legislativou, rozhodnutí centrálních orgánů se mění v čase a lidé nemají s dostatečným předstihem informace o krocích, např. průzkumech, které jsou v jejich těsném sousedství prováděny, ani jejich dostatečné vysvětlení. Na francouzské straně má výběr lokality zákonnou podporu už od roku 1991, dokumentace má několik tisíc stránek a je stále doplňována. Výstavba a ukládání je naplánována na období následujících asi 120 let. Budování však ještě nebylo zahájeno. „Nechápeme nyní umístění úložiště jako ničení krajiny, ale jako průmyslový a ekonomický rozvoj území, kdy zároveň řešíme ochranu naší přírody a životního prostředí před kontaminací nebezpečným odpadem. Je to součást rozvoje naší energetiky. Zásadní pro nás bylo zřízení výzkumného pracoviště, které dává podložené odpovědi na otázky nejen odborníků, ale i veřejnosti. Navíc v našem případě jde o úložiště, jehož odpad může být stále využit, a to až do chvíle, kdy se definitivně rozhodne o jeho nevratném uložení. Toto rozhodnutí bude až na budoucích generacích. Je tu tedy šance na další využití potenciálu jaderného odpadního materiálu,“ uvedl Patrice Torres. Starostové z lokality Bure v diskusi s občany Dolní Cerekve a okolí jeho slova potvrzovali.

  Obě skupiny starostů se shodly, že k nalezení řešení je bezpodmínečně nutné sdílet veškeré informace, nejlépe v čase, kdy vznikají. Jako klíčovou vidí proaktivní přístup centrálních orgánů státu a odpovědné výkonné agentury a především hledání a nabízení odpovídajících kompenzací pro území, které projekt už ve fázi průzkumů a výběru ovlivňuje.

  Foto a Zdroj: Kraj Vysočina

  Štítky
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze