Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchTiskové zprávy

Střední Čechy pouští k vodě novou kampaň

Image

Pod názvem Pustit k vodě dnes představila Středočeská centrála cestovního ruchu nový turistický produkt zaměřený na aktivní pobyt u vody i na vodě ve středních Čechách. Zároveň odstartovala kampaň, jejíž hlavním symbolem jsou růžové brýle a vtipné dvojsmysly. Středočeský kraj současně při této příležitosti zhodnotil návštěvnost kraje v minulém roce a symbolicky zahájil novou turistickou sezónu.

Střední Čechy zaznamenaly v minulém roce nejvyšší návštěvnost za posledních 12 let, a to v každém čtvrtletí roku, který je statistiky sledován. Podle údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil počty návštěvníků hromadných ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji, přijelo do regionu ve čtvrtém kvartálu 2023 dokonce 251 tisíc návštěvníků, což je o více než 10 % více oproti stejnému období roku 2022. 

Tuzemských hostů přijelo v meziročním srovnání o 6,8 % více. U zahraničních turistů, kterých přijelo nejvíce z Německa, Slovenska a Polska, zaznamenaly střední Čechy dokonce nárůst o 22,9 %. „Střední Čechy mají jednoznačně co nabídnout, což dlouhodobě potvrzují čísla návštěvnosti. Do středních Čech přijelo za celý loňský rok 1,33 milionů hostů. Oproti roku 2022 se jedná o nárůst o 14,5 %. Zvýšení návštěvnosti jsme přitom zaznamenali jak u tuzemských, tak i u zahraničních návštěvníků. Návštěvnost tuzemských návštěvníků překročila 1 milion hostů, což znamenalo nárůst přes 10 % a u zahraničních návštěvníků byl nárůst návštěvnosti ještě výraznější, celých 35 %. 

Těší mě, že společně s partnery nadále pracujeme na tom, abychom nejen tuzemským, ale i zahraničním návštěvníkům ukazovali krásy našeho kraje. Dnešní představení kampaně Pustit k vodě je toho důkazem,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

Kampaň Pustit k vodě je produkt zaměřený na aktivní pobyt u vody i na vodě ve středních Čechách. „Kreativní koncept vzešel z marketingového oddělení a poukazuje na každodenní či stresové situace, které mohou lidé hodit za hlavu, tedy pustit k vodě, a užít si aktivní dovolenou nejen na vodě, ale i u vody, a to jen pár kilometrů od hlavního města,“ přiblížil kampaň Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu (SCCR).

Základní myšlenka pracuje s vtipným dvojsmyslem. „V kampani využíváme

copywriterskou hříčku, která nese jasné sdělení – zbav se starostí, uvolni se a vyraz do středních Čech s partnerem, rodinou, se psem, prostě s kýmkoliv. Věříme, že má potenciál stát se zapamatovatelným sloganem spojeným se zážitky na vodě a okolo ní. Tón kampaně je hravý, uvolněný, plný slovních obratů a dvojsmyslů,“ doplnila za SCCR Karolína Kratochvílová, která stojí za kreativou nového produktu.

V rámci kampaně využije Středočeská centrála cestovního ruchu celou škálu formátů – v online prostředí, tištěnou inzerci anebo video a audio spoty, které vznikly v loňském roce. Součástí budou i PR aktivity. Vytvořen byl také web pustitkvode.cz, který nabízí praktické tipy na výlety, služby a zážitky na vodě i v jejím okolí. Kampaň poběží v letošním i příštím roce od května do září. Na vizuálech SCCR spolupracovala s kreativním studiem Debono.

V navržených grafických vizuálech využíváme kontrast mezi každodenním životem a zábavnějším způsobem trávení volného času. Zvolené barvy kampaně navozují

pohodovou letní atmosféru, což završuje symbol růžových srdíčkových brýlí,” uvedl Jiří Flachs, zakladatel studia. Produkci videospotů zajistila společnost Markusfilm. „Casting, výběr lokací a samotné natáčení probíhalo vloni na přelomu září a října, kdy jsme využili nebývale teplé počasí. Natáčet letní spoty na začátku podzimu tak bylo příjemnější než v polovině prázdnin,” řekl Marek Dvořák, majitel studia Markusfilm.

Produkt Pustit k vodě navazuje na jedno z hlavních komunikačních témat SCCR, ale i agentury CzechTourism pro následující dva roky, kterým je aktivní turismus. Střední Čechy se představují jako destinace v pohybu. Výhodou regionu je rozmanitost a šíře nabídky aktivní turistiky, která je atraktivní pro všechny cílové skupiny i věkové kategorie. „Hlavním přínosem produktu cestovního ruchu je zvýšení návštěvnosti v regionu, vyšší spotřeba služeb a tím i podpora lokální ekonomiky. Produkt Pustit k vodě sdružuje nejen nabídku aktivit na vodě, ale i turistické cíle a služby okolo vody. Můžeme tak návštěvníkům nabídnout komplexní dovolenou až na několik dní,“ vysvětlil Jakub Kulhánek, ředitel SCCR.

Ve středních Čechách jsou příznivé podmínky pro vodní turistiku. Díky splavné Labsko-vltavské vodní cestě má region nejdelší síť vodních cest v Česku. „Dokonce tím překonáváme známý produkt Baťův kanál a je zde i potenciál konkurovat zahraničí – v Holandsku a Francii je již mnoho let rekreační plavba velmi oblíbený způsob trávení dovolené. Vodní nádrže Slapy a Orlík nabízejí široké možnosti trávení vícedenní dovolené, provozování vodních sportů a koupání. Obdobně je tomu také na polabských pískovnách,” dodal radní Václav Švenda s tím, že nezbytnou podmínkou pro další rozvoj služeb a jejich kvalitu je rozvoj infrastruktury. „Středočeský kraj rozvoj turismu dlouhodobě podporuje. To se samozřejmě týká také rekreační plavby. Dotace na rozvoj turistické infrastruktury, které mohou využít jak obce, tak i soukromé subjekty, jsou určeny, kromě jiného, právě také například na budování vývazišť rekreačních lodí,“ uzavírá radní Švenda.

Českým fenoménem je vodácká tradice spojená s trampingem. Ve středních Čechách mají ideální podmínky řeky Sázava a Berounka s bohatou nabídkou kempů a půjčoven. Zároveň jsou v regionu zajímavé turistické cíle spojené s vodou. Ať už jde o Námořní muzeum ve Veletově, Muzeum Vltavanu v Davli nebo Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou.

A jaké aktivity budou?

Rekreační plavba Českým Holandskem

Půjčte si vybavenou kajutovou loď, ve které je všechno, co po cestě potřebujete. Díky omezenému výkonu nepotřebujete k jejímu řízení ani průkaz vůdce malého plavidla. I tak to nepodceňujte a než se chytnete kormidla, koukněte na pravidla plavebního provozu a na plavební mapu, ať víte, co vás po cestě čeká. Vyplujte z Mělníka po Vraňansko-hořínském plavebním kanálu, kde si budete připadat jak

v Nizozemsku. Zakotvěte a přespěte v Marině Vltava Nelahozeves a otevřete si zámky na dolní Vltavě. V okolí je turistických cílů víc než dost, naplánujte si proto nocleh aspoň na dvě noci. Začněte renesančním zámkem a v místním bistru si dejte lahodnou zmrzlinu.

Nezapomeňte na protější břeh. Z Nelahozevsi se tam dostanete buď přes Kralupy nebo kratší severnější trasou přes Miřejovické zdymadlo. Můžete také využít služby mariny a nechat se na druhu stranu dovést přívozem. Na levém břehu najdete další zámek. Barokní Veltrusy se navíc pyšní rozlehlým anglickým parkem s množstvím romantických staveb, mostků a dančí obůrkou. Pokud se vám už nechce po svých, najměte si kočár tažený koňmi anebo si na pokladně půjčte kolo a poznejte park s průvodcem v rámci netradiční cykloprohlídky.

Vodácká romantika na Berounce

Říct o údolí mezi Zvíkovcem a Roztoky, že je to nejhezčí úsek řeky Berounky, není vůbec odvážné. DonZvíkovce dorazte raději den předem a přespěte v jednom ze tří zdejších kempů. Ráno začněte pod jezem a na rozehřátí si sjeďte rozvalený jez u Kočkova mlýna. U dalšího jezu v Čilé se vyloďte a na chvilku vyměňte pádlo za vlastní nohy. Asi dvoukilometrovou procházkou se dostanete ke Skryjským jezírkům. Pod jezem na druhém břehu řeky můžete navštívit Elektroskanzen Čechův mlýn. Interiéry malé vodní elektrárny, která tu funguje nepřetržitě už více než 100 let, jde navštívit jen po předchozí domluvě. Vplouváte na území Oty Pavla. Řeka se tu zařezává do hlubokého údolí. Na jedné z nich se ukrývá roubenka Kouřimecké rybárny, bývalého obydlí převozníka Karla Proška. Loď nechte u soutoku Berounky a Tyterského potoka.

Osvěženi pokračujte k Luhu pod Branovem. Pamětní síň Oty Pavla je umístěna v domku, kde mladý budoucí spisovatel pobýval se svými rodiči před 2. světovou válkou. Do kavárny V mechu a kapradí si zaskočte na něco sladkého. Poslední úsek cesty už je jen poklidná a trochu volejnatá plavba ke kempům na Višňové. Za nimi odevzdejte loď podle své půjčovny. Pokud nespěcháte domů, navštivte nedaleký královský hrad Křivoklát. Tahle perla českého i světového stříbrného plátna je od řeky vzdálena asi 2 kilometry.

Adrenalinové vodní sporty

Kde je nejlepší vlna? Na Orlické přehradě! Surfovat se dá i ve středních Čechách a je to jízda. Navíc, s wakesurfingem jsou vlny jistota. Půjčovnu najdete v kempu Trhovky, kde si můžete užít super koupání. Zkuste i další vodní sporty, které v Trhovkách nabízejí. Jestli máte rádi rychlost a vítr ve vlasech, wakeboarding bude přesně pro vás. Při něm se projedete skoro dvojnásobnou rychlostí a z vlny za člunem se stane odrazový můstek; vyzkoušejte si různé triky, rotace a salta! Prkno můžete vyměnit i za vodní lyže nebo se v klidu protáhněte při pohodové projížďce na paddleboardu.

Pohoda na parníku

Naloďte se na palubu a užijte si výlet na královském parníku z Poděbrad proti proudu řeky k soutoku s Cidlinou. Plavbu vám zpříjemní restaurace přímo na palubě. Hned na začátku plavby budete mít před sebou zámek Poděbrady a jen o kousek dál poděbradské zdymadlo. Cíl královské výpravy je na soutoku Labe s Cidlinou. Na zpáteční cestu si dejte klidně čas, vyplatí se vystoupit a vrátit se až s další družinou na příštím spoji. Posedět můžete na venkovní terase u zdejší restaurace nebo se projděte do nedaleké obce Libice nad Cidlinou, kde najdete pozůstatky Slavníkovského hradiště. Nemusíte ale znova plout. Když si přibalíte brusle, koloběžku nebo kolo, cyklostezka se vám stane přímo královskou cestou zpět. Ať už po vodě nebo po souši, až dorazíte zpátky do Poděbrad, udělejte si procházku po lázeňském parku. Nesmíte minout ani místní zámek, ve kterém najdete jednu z poboček Polabského muzea. Den zakončete v místním kině, které promítá přímo v zámeckém areálu.

Parádní koupání

Jestli hledáte místo, kde si odpočinete nebo kde si zasportujete, v areálu přírodního koupaliště Nový rybník v Příbrami najdete obojí. K odpočinku využijte travnaté pláže, ale jen lenošit tu nemusíte. Vylezte na horolezeckou stěnu nebo si zahrajte minigolf. Oblíbený je i místní skatepark, stejně tak jako Hobitín a další dětská hřiště. Večer, když už necháte vodu plavat, zajděte na letní biják, který dávají v letním kině přímo v areálu. V mezičase se vydejte na výlet po okolí, a to třeba do Hornického muzea Příbram nebo na Svatou Horu, která je poutním místem.

Exotiku v podobě písčitých pláží, průzračnou vodu a letní drinky najdete u Jezera Lhota. Právem se pyšní označením jako jeden z nejkrásnějších přírodních areálů v Česku.  V minulosti bylo pískovnou a díky ultrazvukové technologii, kterou tady využívají na čištění vody, je plavání opravdovým zážitkem. Tady si budete připadat jak u moře!

Památky, zvířata i muzea

Aktivit kolem vody je ve středních Čechách spousta. Největší kontaktní zoopark v Čechách najdete v Zelčíně. Zaměřuje se na domácí zvířata, která si můžete pohladit i nakrmit. Půjčte si koloběžku, abyste viděli i něco z okolí, a když se budete chtít po tom všem trochu zchladit, paddleboard nebo raft z místního areálu to jistí. Doplujte až na soutok Labe a Vltavy pod Mělníkem, kde vás vyzvednou zaměstnanci zooparku a dopraví zpět do areálu.

Nad soutokem Labe a Vltavy v Mělníku zase navštivte zámek, který nabízí v sezóně možnost prohlídek. Příjemný zážitek nabízí i zámecká restaurace, cukrárna a vinné sklepy, kde se pořádají degustace. Kultovní tradici vodáctví s celou řadou zvyků, rituálů a vlastním slangem prozkoumejte ve Vodáckém muzeu ve Zruči nad Sázavou. Muzeum je součástí areálu místního zámku a dorazit sem můžete klidně po vodě. Vlastní nebo vypůjčenou kánoi zakotvíte u mola hned pod zámkem.

Více o produktu najdete na www.pustitkvode.cz.

Foto a Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze