Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Jak to vidí starostovéTiskové zprávy

  Svaz měst a obcí ČR nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty 

  Příští týden má vláda schválit jako první transformační krok snížení počtu poboček pošt ze 3200 na 2900. Teprve potom bude vedení podniku rozhodovat, které pošty zruší. A teprve potom bude pošta během dubna projednávat rušení poboček se zástupci měst a obcí. 

  S tímto postupem zásadně nesouhlasíme, „ říká Miroslav Žbánek, místopředseda Svazu a primátor města Olomouc. „vedeme města a obce, a tak zásadní informaci, jako je rušení poboček poštovního úřadu se dozvídáme z médií? Pošta na menších městech tvoří přirozené společenské centrum, nabízí našim občanům řadu služeb, od klasických poštovních, přes služby Czech pointu po prodej drobného papírnického sortimentu. A i když mají města víc poštovních poboček, zrušením některých z nich se dostupnost poštovních služeb jistě zhorší. Pro starší spoluobčany to není dobrá zpráva.

  Pavel Drahovzal, předseda Komory obcí SMO ČR a starosta obce Velký Osek k situaci dodává: „Malé obce se snaží na venkově o udržitelnost a dostupnost veřejných služeb pro své občany, kam spadají i poštovní služby. Ačkoliv jsou snahy státu na redukci provozních nákladů poštovních služeb pochopitelné, nesmí nijak dojít k ohrožení kvality a dostupnosti této služby, zejm. prodloužení doby doručování, rušení poštovních poboček a jejich přesunu tak, aby se enormně ztížilo jejich využití pro občany z venkovského prostoru.

  To dokládají i slova Pavlíny Stankayové, starostky obce Ostravice: „V našem případě má také dojít ke zrušení služby Czech Point, kterou jako obec jsme schopni pokrýt pouze v úřední dny. Jsme také spádovou oblastí pro obec Staré Hamry, tudíž i tamní občané přijdou o tuto službu. Místní senioři, kteří si vyzvedávají důchody na poště, budou nuceni dojíždět do ORP Frýdlant n. O. vzdáleného 7 km.  Někteří z nich bohužel možnost dojíždět nemají nebo nejsou schopni. I v současném stavu je situace na místní poště neúnosná, nedokážeme si tedy představit další omezení provozu.“

  Teprve po vytvoření seznamu rušených pošt podnik oznámí počet propouštěných zaměstnanců. Těch má být 2269, a mají to být zejména pracovníci na přepážkách či doručovatelé. Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,5 miliardy korun.

  Vláda o situaci České pošty ví již dost dlouho, proč s námi o této situaci a možných východiscích nekomunikovala, proč nechala situaci dojít do tohoto extrému? Nebere nás jako partnery?“ ptá se Miroslav Žbánek a pokračuje: „vnímáme špatnou finanční situaci České pošty, chceme se ale podílet na její transformaci. Minimálně naší znalostí prostředí, našimi místními znalostmi, naší místní zkušeností. Ti zamýšlení propuštění zaměstnanci jsou našimi občany, kteří tvoří komunitu našeho města či obce. Vedení měst a obcí, starostové a starostky se mnohdy starají i o věci na hony vzdálené od vlastního řízení obce, řeší i mezilidské vztahy, soudcují spory. Spolupracují se všemi právními i fyzickými subjekty, které u nich podnikají. Udržet rovnováhu ve všech těchto vztazích tak, aby vedla alespoň k částečné spokojenosti všech, je mnohdy nadlidský úkon. I proto si zaslouží rovnocenné zacházení ze strany státu a plnou informovanost i o nepříjemných věcech.“

  Zdroj Foto: Česká pošta
  Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze