Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Památky a kulturaTiskové zprávy

V Hronově začal festival amatérského divadla

Image

V Hronově byl v sobotu 29. července 2023 zahájen 93. ročník celostátní přehlídky amatérského divadla s mezinárodní účastí Jiráskův Hronov. Festival se koná v rodišti Aloise Jiráska, od jehož narození 23. srpna uplynulo 172 let.

Slavnostního zahájení se zúčastnila řada čestných hostů v čele s ministrem kultury Martinem Baxou, který ve svém úvodním vystoupení poděkoval organizátorům festivalu a připomněl, že Jiráskův Hronov je kulturním dědictvím České republiky a díky své kontinuitě a známosti u každého amatérského souboru v ČR patří k světově významným fenoménům. „Jiráskův Hronov je především divadelním svátkem, ale také místem setkávání, na které se dlouho vzpomíná. Se svými 93 lety trvání je nejdéle souvisle trvajícím amatérským festivalem na světě, a představuje tak na tomto poli naprostý unikát. Každým rokem otevírá dveře vzájemné inspiraci amatérských divadelníků i různých druhů a oblastí divadla.  Na jevišti i v hledišti se potkávají lidé všech věkových skupin, spjatí společným zájmem o amatérské divadlo. Přeji všem účastníkům letošního festivalu mnoho kulturních zážitků a podnětných setkání,“ řekl ministr Baxa.

Součástí slavnostního zahájení bylo i předání Ceny Pavla Dostála za přínos českému amatérskému divadlu, kterou obdrželo kladenské divadlo V.A.D.,z.s.

V hlavním programu festivalu se během celého týdne představí pře 30 souborů. Kromě bohatého divadelního a hudebního programu se v rámci festivalu uskuteční také řada seminářů s divadelními odborníky.  O divadelních představeních budou moci účastníci diskutovat v semináři nazvaném „KDR – Klub divadelních rváčů“ nebo navštívit „Problémový klub“, kde budou na základě inscenací rozvíjet své úvahy nad viděným členové lektorského sboru. Během 93. ročníku Jiráskova Hronova bude probíhat i mezinárodní síťovací konference (HE)ART BEATS! PRO DIVADLO, které se zúčastní přednášející z Česka, Slovenska, Holandska a Srbska.

Festival Jiráskův Hronov pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Město Hronov z pověření Ministerstva kultury a ve spolupráci s těmito institucemi: Amatérská divadelní asociace, Česká sekce UNIMA, České středisko AITA/IATA, Klub přátel umění v ČR, Kulturní a informační středisko Hronov, Společnost Amatérské divadlo a svět, Svaz českých divadelních ochotníků a Volné sdružení východočeských divadelníků. Kulturní a informační středisko Hronov je místním pořadatelem a nositelem grantů. Jiráskův Hronov je zařazen mezi stěžejní akce Královéhradeckého kraje. Mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA – IATA zařadila festival Jiráskův Hronov v roce 2017 na svém kongresu v Monaku mezi sedm nejprestižnějších festivalů amatérského divadla z celého světa.

Festival je každoročně zařazován do plánu hlavních úkolů Ministerstva kultury a každoročně probíhá pod záštitou ministra kultury. V letošním roce MK podpořilo festival částkou 1 100 000,- Kč. Z toho je v letošním roce 100 000,- Kč určeno na podporu mimořádného projektu „100 let od narození Libuše Hynkové a 85 let od úmrtí Karla Čapka“.

Kompletní program je k nalezení na webových stránkách festivalu – https://jiraskuvhronov.eu/program.

Foto: Město Hronov
Zdroj: Ministerstvo kultury 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze