Na pátečním jednání Krizového štábu Plzeňského kraje se hovořilo především o vzrůstajícím trendu nemocnosti, kapacitách nemocnic v kraji, které aktuálně stojí na hraně lůžkových kapacit. Hovořilo se též o testování mobilními týmy především ve velkých firmách, které o toto projevily zájem.
Epidemická situace v kraji se podle ředitele KHS Plzeň nevyvíjí dobře. Nárůsty pozitivně testovaných se v denním souhrnu pohybují kolem 1500. V tuto chvíli v poměru na celou ČR je každý desátý vzorek zachycen v Plzeňském kraji. Stávající trend se negativně odráží na situaci v nemocnicích v celém kraji. K dnešnímu dni bylo hospitalizováno celkem 561 pacientů C+ z toho 105 na lůžkách intenzivní péče, 10 na vysokoprůtokovém kyslíku. Potvrzuje se trend klesání věku u hospitalizovaných pacientů. Kapacity volných lůžek intenzivní péče k dnešnímu dni systém eviduje 0, standartních pak 35. Během dnešního dne je realizován převoz celkem 10 pacientů intenzivní péče do Prahy, a to 5 do ÚVN a 5 do FN Motol. Za tento týden je denní nárůst pacientů v nemocnicích 15. Pokud bude tento trend pokračovat, lze očekávat během následujícího týdne zahlcení kapacit, ze současných pacientů ve standartní péči lze zhoršení očekávat u 10 – 20 % z nich.
Očkování a vakcíny
V tomto týdnu obdržel Plzeňský kraj 4 plata vakcíny Pfizer (Comirnaty) – 780 lahviček. Navíc mimo plánovanou dodávku bylo na žádost hejtmanky dodáno 1 plato vakcíny Pfizer (Comirnaty) – 195 lahviček, které je určeno především pro Tachovsko, které je velmi zasaženým okresem.
„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo získat navíc plato vakcíny Pfizer, protože se domnívám, že jsme na tom podobně, jako Karlovarský a Královéhradecký kraj, kterým byla vakcína navíc přislíbena,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
K 25. 2. 2021 bylo v Plzeňském kraji druhou dávkou očkováno celkem 12 910 osob. Celkem z dodávky vakcín je vyoočkováno 32 942 dávek, které tvoří zhruba 80 % dodávky do kraje. V kategorii 80+ je druhou dávkou naočkováno 4 656 osob.
Očkování pedagogů, praktičtí lékaři
O víkendu bude otevřena možnost registrovat se k očkování pro pedagogy. V Plzeňském kraji projevilo zájem očkovat se z více než 10 000 pedagogických pracovníků 7 931, nepedagogických pracovníků 2 783 z celkového počtu více než 4 000.
V pondělí 1. 3. bude centrální rezervační systém otevřen pro kategorii 70+. Očkování bude probíhat přes stávající očkovací centra. Měla by být také oficiálně otevřena možnost očkovat se v této kategorii u praktického lékaře. Ti by měli mít od března přístup do potřebných administrativních systémů, aby mohli očkovat své registrované pacienty. Závoz vakcíny AstraZeneca praktickým lékařům bude zajišťovat státem vysoutěžený distributor. Tyto vakcíny nebudou zajišťovány přes kraj z jeho dodávek.
Očkování praktických lékařů bude zajišťovat koordinátor pro očkování praktických lékařů ve spolupráci s krajským koordinátorem pro očkování.
Testování mobilními týmy
Stávající testovací místa ve zdravotnických zařízeních testují na hraně kapacit, rozšiřují provozní hodiny dle svých personálních možností. Po domluvě s Armádou ČR byly v Plzeňském kraji zajištěny 3 mobilní odběrové týmy vojáků na antigenní testování. Ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou a KHS oslovil Plzeňský kraj velké zaměstnavatele především v nejvíce zasaženém Tachovsku s pomocí v testování zaměstnanců. Dosud bylo odebráno více než 2 000 vzorků ve velkých firmách na Tachovsku a Domažlicku. Testuje se také v přilehlých okresech Plzeň-sever. Záchyt pozitivních vzorků je do 10 %.
„Ukázalo se, že role armádních týmů, které testování na Tachovsku provádí, je zásadní. Mnozí zaměstnanci měli z testování strach a byli testováni poprvé. Vnímám to jako důležitý krok v osvětě, aby se občané přestali obávat testů a hlášení kontaktů,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.