Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceKulturaTiskové zprávy

  V Řeznu byla slavnostně zahájena česko-bavorská zemská výstava „Baroko! Bavorsko a Čechy“

  Image

  Ministr kultury Martin Baxa zahájil společně s předsedou vlády Petrem Fialou česko-bavorskou zemskou výstavu, kterou připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Domem bavorských dějin. Slavnostního aktu se zúčastnil rovněž bavorský ministerský předseda Markus Söder, stejně jako bavorský státní ministr pro vědu a umění Markus Blume.

  Výstavní projekt si klade za cíl představit období baroka a jeho vývoje v obou sousedních zemích a zaměřuje se na podstatné momenty této společné historie. Výstava se tak věnuje například dramatickým událostem třicetileté války a podílu bavorského vévody Maxmiliána I. na potlačení českého stavovského povstání, nebo duchovnímu život katolického baroka poznamenaného zvýšenou mírou spirituality, ale také protireformací. „Jsem rád, že tato výstava jasně ukazuje, že vedle světa vládců, politiků a vůbec držitelů moci existuje i svět umělců a vzdělanců; svět lidí, kteří právě v barokní době svobodně překračovali nejen hranice středoevropských zemí, ale i uměleckých konvencí. Pečlivě vybraná barokní díla z Bavorska a z Čech se tu poprvé dostávají do těsného sousedství, aby společně vyprávěla příběh, který doposud nikdy nebyl vyprávěn ve své celistvosti. Je mi ctí být u zahájení mimořádné kulturní události a děkuji všem, kteří se podíleli na tom, že se tato unikátní přehlídka baroka mohla uskutečnit. “ uvedl ministr Baxa. Výstava tak ukazuje, že vedle světa vládců, politiků a držitelů moci existuje i svět umělců a vzdělanců; svět lidí, kteří právě v barokní době svobodně překračovali nejen hranice středoevropských zemí, ale i uměleckých konvencí.

  Výstava se bude konat na dvou výstavních místech, a to od 9. května do 3. října 2023 nejprve v Domě bavorských dějin v Řezně a od 8. prosince 2023 do 8. května 2024 v Praze v Historické budově Národního muzea.

  Slavnostnímu zahájení předcházela účast obou představitelů české vlády na zasedání bavorské zemské vlády. Ve svém projevu ke členům bavorské vlády poděkoval ministr Baxa za podporu koordinační kanceláře pro přeshraniční kulturní spolupráci Centra Bavaria Bohemia v Schönsee. Pozornost věnoval také projektům spolku Via Carolina e. V./o.p.s., který provozuje Historický park Bärnau – Tachov, Stavební huť Bärnau nebo ArchaeoCentrum Čechy-Bavorsko. Podobným dějištěm kulturní výměny je i česko-bavorský festival s názvem Treffpunkt, jenž má každoročně za cíl představit českou a bavorskou kulturu, tradice i gastronomii a prohloubit dobré vztahy mezi oběma regiony.

  Foto a Zdroj: Ministerstvo kultury 

  Štítky
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze