Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Tiskové zprávy

  Ve Středočeském kraji zatím uprchlíků nepřibývá 

  Krizový štáb Středočeského kraje dnes zhodnotil aktuální situaci a vývoj ohledně příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Za září se zaregistrovalo ve Středočeském kraji přes 1500 ukrajinských uprchlíků, za měsíc říjen se jednalo o zhruba 1300 osob, přičemž za listopad aktuálně evidujeme 844 osob (k 29. 11. 2022). Z uvedeného tak vyplývá, že k nárůstu počtu odbavovaných zatím nedochází. Štáb současně schválil vánoční provozní režim pracovišť registrující uprchlíky na území kraje.

  „Musíme být připraveni na to, že v souvislosti s blížící se zimou a útokům na kritickou infrastrukturu na Ukrajině může dojít k nárůstu příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Na vrcholu jarní vlny jsme v našich asistenčních centrech odbavovali až vyšší stovky příchozích, tudíž bychom samozřejmě tento režim v případě enormního náporu byli schopni obnovit, nicméně je nutné říct, že za současného stavu je aktuální krajský systém optimální a funguje bez problémů,“ vysvětluje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

  Uprchlíci naleznou potřebné služby na 5 pracovištích ve Středočeském kraji, a to Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Celkově pak bylo v rámci krajských pracovišť od začátku války odbaveno 36 706 ukrajinských běženců. „Přesný odhad, jaký celkový počet uprchlíků je možné v kraji zvládnout však není odvislý pouze od možností příjmu přes pracoviště či přes poskytované nouzové ubytování, ale je nutné také zahrnovat velkou část uprchlíků, kteří přicházejí mimo systém a jsou ubytováváni v solidárních domácnostech nebo soukromě, a ty bohužel v evidenci nemáme. O tomto faktu svědčí celkový počet téměř 61 019 osob, kterým byla dosud udělena dočasná ochrana v kraji,“ dodává hejtmanka Petra Pecková.

  Registrace uprchlíků a pomoc s jejich ubytováváním na pěti regionálních pracovištích Cizinecké policie a Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP) probíhá v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin. Během vánočního období bude provoz upraven následovně:

  • Pondělí 26.12.2022 (svátek) – uzavřeno bez náhrady
  • Středa 28.12. 2022 (zkráceno) otevřeno do 14 hodin
  • Pátek 30.12. 2022 (standardně) otevřeno do 13 hodin

  Agendu ubytování má i nadále na starosti centrálně na základě vznesených požadavků z pracovišť agend registrace uprchlíků „virtuální KACPU” zřízené v centrále středočeského Hasičského záchranného sboru Kladno. Hasiči jsou na části pracovišť přítomni vždy ve vymezených úředních hodinách, v dalších lokalitách pak fungují na zavolání, pokud je třeba řešit více uprchlíků a není možné agendu vyřídit po telefonu s kladenskou centrálou.  Štáb KACPU Středočeského kraje bude ve dnech 27.12. až 30.12. v provozu 7:00 – 15:00 hod na pracovišti. Mimo provozní dobu nepřetržitě 24/7 v pohotovostním režimu na telefonu.

  Týmy Středočeské kraje mají aktuálně uzavřeno přes 730 smluv s komerčními ubytovateli. K možnostem nabízeného ubytování je přistupováno individuálně. V případě potřeby je možné uzavřené samozřejmě prodloužit. „Dlouhodobě je možné sledovat uvolňování ubytovacích kapacit, které jsme s komerčními ubytovateli pro ukrajinské běžence zajišťovali. Důvodem je dle našeho názoru i to, že se běženci stávají ekonomicky samostatní. Aktuálně bylo dle dat z Úřadu práce ve Středočeském kraji zaměstnáno na 26,5 tisíc ukrajinských pracovníků. I nadále však považujeme za nutné, aby stát motivoval uprchlíky k tomu, aby se snažili z dočasného ubytování přesunout do tak zvaného integračního, tedy dlouhodobého, které si i budou hradit,“ uzavírá hejtmanka Pecková. V současné době má Středočeský kraj k dispozici více než tisíc volných míst v nouzovém ubytování, které se navíc snaží poskytovat cíleně, tedy například pro rodiny s dětmi hledáme ubytování tam, kde jsou volné kapacity škol, školek a kde by mohla být práce.

  Foto: ČT24
  Zdroj: Středočeský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze