Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Tiskové zprávy

Ve Středočeském kraji zatím uprchlíků nepřibývá 

Krizový štáb Středočeského kraje dnes zhodnotil aktuální situaci a vývoj ohledně příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Za září se zaregistrovalo ve Středočeském kraji přes 1500 ukrajinských uprchlíků, za měsíc říjen se jednalo o zhruba 1300 osob, přičemž za listopad aktuálně evidujeme 844 osob (k 29. 11. 2022). Z uvedeného tak vyplývá, že k nárůstu počtu odbavovaných zatím nedochází. Štáb současně schválil vánoční provozní režim pracovišť registrující uprchlíky na území kraje.

„Musíme být připraveni na to, že v souvislosti s blížící se zimou a útokům na kritickou infrastrukturu na Ukrajině může dojít k nárůstu příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Na vrcholu jarní vlny jsme v našich asistenčních centrech odbavovali až vyšší stovky příchozích, tudíž bychom samozřejmě tento režim v případě enormního náporu byli schopni obnovit, nicméně je nutné říct, že za současného stavu je aktuální krajský systém optimální a funguje bez problémů,“ vysvětluje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Uprchlíci naleznou potřebné služby na 5 pracovištích ve Středočeském kraji, a to Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami. Celkově pak bylo v rámci krajských pracovišť od začátku války odbaveno 36 706 ukrajinských běženců. „Přesný odhad, jaký celkový počet uprchlíků je možné v kraji zvládnout však není odvislý pouze od možností příjmu přes pracoviště či přes poskytované nouzové ubytování, ale je nutné také zahrnovat velkou část uprchlíků, kteří přicházejí mimo systém a jsou ubytováváni v solidárních domácnostech nebo soukromě, a ty bohužel v evidenci nemáme. O tomto faktu svědčí celkový počet téměř 61 019 osob, kterým byla dosud udělena dočasná ochrana v kraji,“ dodává hejtmanka Petra Pecková.

Registrace uprchlíků a pomoc s jejich ubytováváním na pěti regionálních pracovištích Cizinecké policie a Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP) probíhá v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin. Během vánočního období bude provoz upraven následovně:

  • Pondělí 26.12.2022 (svátek) – uzavřeno bez náhrady
  • Středa 28.12. 2022 (zkráceno) otevřeno do 14 hodin
  • Pátek 30.12. 2022 (standardně) otevřeno do 13 hodin

Agendu ubytování má i nadále na starosti centrálně na základě vznesených požadavků z pracovišť agend registrace uprchlíků „virtuální KACPU” zřízené v centrále středočeského Hasičského záchranného sboru Kladno. Hasiči jsou na části pracovišť přítomni vždy ve vymezených úředních hodinách, v dalších lokalitách pak fungují na zavolání, pokud je třeba řešit více uprchlíků a není možné agendu vyřídit po telefonu s kladenskou centrálou.  Štáb KACPU Středočeského kraje bude ve dnech 27.12. až 30.12. v provozu 7:00 – 15:00 hod na pracovišti. Mimo provozní dobu nepřetržitě 24/7 v pohotovostním režimu na telefonu.

Týmy Středočeské kraje mají aktuálně uzavřeno přes 730 smluv s komerčními ubytovateli. K možnostem nabízeného ubytování je přistupováno individuálně. V případě potřeby je možné uzavřené samozřejmě prodloužit. „Dlouhodobě je možné sledovat uvolňování ubytovacích kapacit, které jsme s komerčními ubytovateli pro ukrajinské běžence zajišťovali. Důvodem je dle našeho názoru i to, že se běženci stávají ekonomicky samostatní. Aktuálně bylo dle dat z Úřadu práce ve Středočeském kraji zaměstnáno na 26,5 tisíc ukrajinských pracovníků. I nadále však považujeme za nutné, aby stát motivoval uprchlíky k tomu, aby se snažili z dočasného ubytování přesunout do tak zvaného integračního, tedy dlouhodobého, které si i budou hradit,“ uzavírá hejtmanka Pecková. V současné době má Středočeský kraj k dispozici více než tisíc volných míst v nouzovém ubytování, které se navíc snaží poskytovat cíleně, tedy například pro rodiny s dětmi hledáme ubytování tam, kde jsou volné kapacity škol, školek a kde by mohla být práce.

Foto: ČT24
Zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze