Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  ITMístní rozvojTiskové zprávy

  Vláda schválila věcný záměr zákona o správě informací o stavbě

  Image

  Building information modelling (BIM), neboli správa informací o stavbě z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu, pomůže k digitalizaci stavebnictví. Vláda schválila věcný záměr zákona, při jehož následné aplikaci formou nového způsobu zajišťování a organizace přípravy, provádění a provozu staveb s pomocí vytvořeného digitálního informačního modelu bude levnější a efektivnější realizace nových staveb i jejich následný provoz. 

  „Jedná se o nový způsob navrhování a výstavby s vytvářením digitálního dvojčete stavby, který umožní systematicky shromažďovat a využívat informace o stavbě po celou dobu jejího životního cyklu. Podařilo se nám tak udělat další krok v rámci digitalizace stavebnictví, který zvýší kvalitu a sníží náklady na nově postavené stavby a jejich provoz“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

  Nová metoda BIM a díky ní získané informace zkvalitní a urychlí proces přípravy a provádění stavby. Tyto informace zároveň provozovatelům pomohou efektivně spravovat jejich majetek nebo mohou sloužit například v případě zásahu integrovaného záchranného systému. Kromě jiného metoda také snižuje výskyt chyb při přípravě a hlídá cenu, kterou zadavatel nechce překročit.

  „Pokud jednotliví členové projektového týmu výstavby nemají přístup k přesným, úplným a včasným informacím, nemohou dosáhnout výsledku nejproduktivnějším způsobem. Využívání metody BIM je jedním ze způsobů, jak tyto problémy řešit,“ dodává ministr Síkela s tím, že z tohoto důvodu chce resort, aby se tento model uplatňoval pro stavební veřejné zakázky v hodnotě nad 140 milionů korun. Změna se tak týká zejména státu a krajských samospráv.

  Zdroj Foto: Pexels
  Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze