Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvojPrávoTiskové zprávy

Vyhláška MMR o požadavcích na výstavbu úspěšně prošla notifikací

Image

Vyhláška o požadavcích na výstavbu, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, prošla evropským procesem notifikace. Platit začne od 1. července letošního roku, tedy v termínu, ke kterému se resort zavázal. Jde o prováděcí předpis nového stavebního zákona, který spojuje požadavky na vymezování pozemků, umisťování staveb a technické požadavky na stavby. Zároveň zohledňuje lepší přístupnost staveb pro osoby s omezenou schopností pohybu nebo orientace.

„Výstavba bude díky vyhlášce jednodušší, rychlejší a levnější. Důležité to bude hlavně u projektů dostupného nájemního bydlení,“ komentoval schválení návrhu místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Nová vyhláška výrazně zjednoduší dosavadní požadavky na výstavbu a od některých přežitých úplně upouští. MMR například vypustilo požadavek na proslunění s přihlédnutím k odborným studiím, podle kterých má denní světlo v budovách pozitivní vliv na veřejné zdraví, nemusí se ale jednat o přímý sluneční svit. Vnitřní prostor stavby musí být nově navržen a proveden pouze tak, aby se zajistilo jeho denní osvětlení podle účelu užívání stavby.

Vyhláška snižuje nároky na parkovací místa nebo ruší nutnost oddělovat toalety předsíní. V závislosti na lokalitě mohou tyto změny snížit také investiční náklady na byt v řádu i vyšších stovek tisíc. Díky řadě výjimek si obce nově mohou ve svých plánech upravit požadavky na vymezování pozemků nebo umisťování staveb podle svých potřeb. Vyhláška také plně podporuje místní samosprávy. Obce si díky ní mohou určit vlastní územní parametry. Vlastní městské předpisy mohou vydávat Praha, Brno a Ostrava.

Vyhláška také sjednocuje dosavadní roztříštěnou právní úpravu začleněním požadavků, které se dosud řídily jinými právními předpisy. Jde například o technické požadavky na výstavbu bazénů, koupališť, saun nebo vodních nádrží.

Změna přispěje i k lepší přístupnosti staveb. Nově se budou zřizovat výtahy u stavby bytového domu se vstupy do bytů v úrovni čtvrtého a vyššího nadzemního podlaží nebo podkroví v téže úrovni.

Text vyhlášky je přístupný na webových stránkách MMR. Více informací o procesu notifikace najdete zde.

Foto a Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze