Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ŠkolstvíTiskové zprávy

Vysoké školy plánují zavést nové studijní programy v rychle se rozvíjejících oborech

Od prosince 2021, kdy byla vyhlášena výzva pro vysoké školy, probíhá prostřednictvím investic z Nástroje pro oživení a odolnost EU realizace komponenty Národního plánu obnovy 3.2.1 Transformace vysokých škol. Díky podpoře od Evropské komise můžeme přizpůsobit výuku na veřejných vysokých školách novým trendům a měnícím se potřebám trhu práce, a zkvalitnit vzdělávání digitalizací studijní agendy.

Na výzvu s celkovou alokaci téměř 3 miliardy Kč reagovalo všech 26 veřejných vysokých škol. Do roku 2026 vznikne nejméně 35 nových studijních programů, které budou odpovídat aktuálním potřebám trhu práce. Zájemci o studium si budou moci vybírat obory jako environmentální inženýrství, udržitelná mobilita, Big Data Analytics nebo chytré a zelené budovy v cirkulárním stavitelství. Modernizace informačních systémů a technologií zvýší kvalitu i komfort výuky a přispěje ke vzdělávání kvalifikovaných odborníků v souladu s požadavky moderní doby.

Vzniknou také nové kurzy celoživotního vzdělávání, které poskytnou příležitosti pro upskilling a reskilling pracovníků. Absolvent kurzu si rozšíří dovednosti, získá kvalifikaci pro specifickou činnost a zvýší tak své šance na uplatnění na dynamicky se měnícím trhu práce. Dokladem o absolvování kurzu budou tzv. mikrocertifikáty, které respektují evropské požadavky na uznávání vzdělání. Touto výzvou reaguje MŠMT na budoucí nároky pracovního trhu, který bude po pracovnících požadovat schopnost rychle se učit a adaptovat se na změny.

Ve dnech 30. a 31. března 2023 se pod organizačním zajištěním Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Ústí nad Labem uskuteční dvoudenní setkání platformy RONALDO, která sdružuje zástupce vysokých škol v ČR. Pro vysoké školy se jedná o příležitost konzultovat realizaci projektů z Národního plánu obnovy, ale i novinky a změny u projektů z Operačního programu Jan Amos Komenský přímo se zástupci MŠMT.

Zdroj Foto: Pexels 
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze