Zdeňka Mašková, zástupkyně MŠMT, byla zvolena místopředsedkyní Bureau CDEJ

Na jednání Evropského řídícího výboru pro mládež Rady Evropy (CDEJ) ve Štrasburku byla zvolena místopředsedkyní Bureau tohoto výboru Zdeňka Mašková z odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Bureau je osmičlenné vedení CDEJ, jehož zvolení členové musí získat minimálně dvě třetiny hlasů přítomných členů. Zdeňka Mašková byla zvolena všemi hlasujícími členy jednomyslně a svým zvolením do této pozice navazuje na roli místopředsedkyně Pracovní skupiny pro mládež Rady EU v rámci CZ PRES 2022.
Mandát osob předsedajících a místopředsedajících Bureau CDEJ je velmi silný. Osoby zvolené do této pozice jsou v evropském kontextu respektovanými odborníky na problematiku mládeže s vynikajícími negociačními dovednostmi, které už v minulosti prokázali při složitých vyjednáváních v rámci CDEJ, zej. svým přispěním k dosažení kompromisu v roli mediátorů u protichůdných pozic různých zeměpisných uskupení.
Evropský řídící výbor pro mládež (CDEJ) sdružuje zástupce ministerstev nebo státních orgánů odpovědných za záležitosti mládeže v 50 smluvních státech Evropské kulturní úmluvy. CDEJ podporuje spolupráci mezi vládami v sektoru mládeže a poskytuje rámec pro porovnávání národních politik mládeže, výměnu osvědčených postupů a vypracovávání textů stanovujících standardy politiky mládeže Rady Evropy. CDEJ působí jako vládní partner ve spoluřídících strukturách (tzv. co-managementu) sektoru mládeže. Jeho nevládním protějškem je Poradní sbor pro mládež (CCJ) sestávající z volených zástupců neziskového sektoru a národních rad mládeže. CDEJ a CCJ spolupracují v rámci Společné rady pro mládež (CMJ) za účelem stanovení priorit sektoru mládeže Rady Evropy.
Nejzkušenější členové CDEJ jsou vysíláni na poradní mise do členských států Rady Evropy, aby na oficiální žádost ministra příslušného členského státu pomáhali vybudovat národní participativní politiky mládeže. Z. Mašková již v minulosti vedla evropský expertní tým v rámci třech podpůrných opatření Rady Evropy: při mezinárodním vyhodnocení národní politiky mládeže v Albánii (2011), poradní misi k vytvoření participativní politiky mládeže v Gruzii (2017) a peer-learningového koučinku pro nastavení participativních struktur pro mládež na Kypru (2018).
Foto: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Štítky
Plzeňský kraj opět podpoří natáčení filmů
