Ukliďme Česko již potřetí proběhla napříč republikou akce s podporou dobrovolníků

Publikováno: 5. 10. 2020Cca 2 min četbyKategorie: Obory, Odpady
SDÍLET

Desítky tisíc dobrovolníků vyrazily koncem září na úklid republiky. Akce proběhla již potřetí při Celosvětovém úklidovém dni, který se konal ve více než 150 zemích. Letos hlavním tématem byly cigaretové nedopalky, které se rozkládají v přírodě zhruba 15 roků. Akci pořádal Český svaz ochránců přírody a spolek Ukliďme Česko.

Například strážci přírody v chráněné krajinné oblasti Moravský kras letos uložili dvakrát víc pořádkových pokut než za celý loňský rok. Zhruba polovinu z nich uložili na jaře, kdy kvůli sílícímu koronaviru platila ve městech a obcích karanténa a lidé o to více mířili do přírody. Problém podle zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonína Tůmy byl, že do přírody vyrazili i lidé, kteří se v ní neumějí chovat. I proto je podzimního úklidu zapotřebí více než kdy dříve.

„Příští rok chystáme kampaň zaměřenou proti pohazování odpadků v přírodě. Kromě toho MŽP vyčlenilo 13,5 milionu korun pro neziskovky, které do péče o přírodu zapojují širokou veřejnost a děti.

Navíc chystáme novelu, podle níž by sankce za provinění proti zákonu na ochranu přírody a krajiny byly oproti dnešku až dvojnásobné,“ uvádí k aktivitě ministr životního prostředí Richard Brabec. Do akce se zapojila řada dobrovolníků a obce a města jako například Valašské Meziříčí, Brno, Mělník, Olomouc aj. V Českých Budějovicích využili akci, které se aktivně zúčastnili i jednotlivci, k odstranění černé skládky. V loňském roce město za likvidaci černých skládek zaplatilo 2,3 milionu korun, stejný stav se opakuje v podstatě každý rok. Další informace najdete na www.uklidmecesko.cz.

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější