VAK Náchod investuje 190 mil. do vodojemů a obnovy vodárenské soustavy

Publikováno: 13. 5. 2021Cca 1.8 min četbyKategorie: Kraje, Královéhradecký kraj, Obory, Vodohospodářství
SDÍLET

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) investuje 189,5 milionu korun do výstavby vodojemu v Náchodě a rekonstrukce náchodské části Východočeské vodárenské soustavy. Stavba významně zvýší stabilitu dodávek vody pro Náchod a pro Hradecko. Začala po šesti letech příprav v únoru, hotová by měla být na podzim roku 2022. Ze 70 procent by měla náklady uhradit dotace od ministerstva zemědělství. ČTK to dnes řekl předseda představenstva vodáren Dušan Tér. Vodárny současně připravují další etapu rekonstrukce soustavy za asi 400 milionů korun. Hlavní částí projektu je stavba vodojemu Branka III v Náchodě o objemu 5000 metrů krychlových. Stavbaři k němu také vybudují nový přivaděč o délce 1,3 kilometru, jehož trasa již bude reagovat na stavbu budoucího obchvatu Náchoda. Vodojem i přivaděč by měly přijít na asi 84 milionů korun.
Východočeská vodárenská soustava vznikla v minulých desetiletích a převádí kvalitní vodu z Polické křídové pánve na Náchodsku na Hradecko, kde je vody nedostatek. Soustava s Hradeckem a Náchodskem propojuje i vodárny v Pardubicích a v Chrudimi. Potrubí zásobuje pitnou vodou zhruba půl milionů lidí. Klíčová je rekonstrukce 72 kilometrů dlouhého přivaděče vody mezi Teplicemi nad Metují a Hradcem Králové s odhadovanými náklady 1,7 miliardy korun. Z toho 42 kilometrů potrubí patří VAKu Náchod. S postupnou rekonstrukcí mají pomoci dotace od státu.
Náchodské vodárny již připravují druhou etapu rekonstrukce soustavy. Půjde především o výměnu potrubí v délce 16 kilometrů na nejstarším úseku soustavy mezi Bezděkovem nad Metují a Vysokovem u Náchoda ze začátku 80. let minulého století.
Zdroj: Portál Naše voda

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější