Ve Všerubech se nerube, ale sází

Publikováno: 24. 2. 2022Cca 8.6 min četbyKategorie: Exkluzivně, Kraje, Nepřehlédněte, Plzeňský kraj, Premium, Zajímavosti, Životní prostředí
SDÍLET

Starosta Bernard přibližuje, co se v modro-zelené infrastruktuře podařilo

Městys Všeruby s 800 obyvateli leží blízko českoněmeckých hranic v průsmyku, rozdělujícím pohoří Šumavu a Český les. Dalo by se říci, že o zeleň a vláhu zde není nouze, ale přesto je městys zapojen do několika projektů podporujících výsadbu dřevin, jejich údržbu a obnovu. Snaží se převážně o liniovou výsadbu dlouhověkých a autochtonních, tedy původních dřevin, které přispějí k příjemnějšímu mikroklimatu, zvýší biodiverzitu a zlepší krajinný ráz dané lokality, včetně obnovy historických polních cest.

Pro lepš í krajinu

Všeruby se předloni zapojily do projektu 1000 a 1 cesta pro krajinu, který měl za cíl především zefektivnit boj se suchem. Za pomoci dotačních titulů Plzeňského kraje a Ministerstva životního prostředí (MŽP) městys v říjnu 2020 v katastrálním území Všeruby u Kdyně a Hájek u Všerub vysadil celkem 126 stromů.

„Investice na výsadbu a ošetření stromů tehdy činila téměř 799 tisíc korun, z toho finanční dotace tvořily celkem 619 tisíc korun a podíl městyse Všeruby byl téměř 180 tisíc korun,“ vypočítává starosta Václav Bernard.

„Ani v loňském roce jsme v aktivitě nepolevili a pokračujeme v údržbě a obnově zeleně. V rozpočtu jsme počítali s částkou více jak tři čtvrtě milionu korun na výsadbu zeleně a obnovu historických polních cest. Navázali jsme na projekty z dotačních titulů Plzeňského kraje a MŽP a městys se zapojil do jednoho z mnoha offsetových projektů.“

Pro Města Obce PREMIUM

Tento článek mohou číst jen předplatitelé. Pokud máte zájem o přístup k Premium obsahu, objednejte si předplatné.

Více informací
Přihlásit

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější