Vláda vyhlásila nouzový stav

Publikováno: 26. 11. 2021Cca 2.2 min četbyKategorie: Obory, Top, Zdravotnictví
SDÍLET

Epidemie covidu se bude v dalších týdnech zhoršovat, kulminace se očekává kolem Vánoc. Na začátku prosince může být v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče v jeden den až 1 100 lidí. Na tiskové konferenci při vyhlášení nouzového stavu to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V době vyhlášení nouzového stavu je v těžkém stavu hospitalizováno asi 850 pacientů.

Modely dalšího vývoje podle ministra ukazují, že situace kolem šíření covidu se bude v následujících týdnech nadále zhoršovat. Podle predikce hrozí to, že incidenční číslo, které udává počet nových případů na 100 000 obyvatel za týden, překročí hodnotu 1200.

Současná epidemiologická situace odpovídá vysoce rizikovému scénáři vývoje, protože epidemie významně roste ve všech klíčových parametrech. Rostou i nákazy v populaci nad 65 let. Testování ukazuje na vysokou virovou nálož v populaci. Sedmidenní klouzavý průměr je nyní téměř 17 000 nových případů denně, predikce ukazují, že tento denní průměr bude v blízké době atakovat hranici 20 000 nových případů. Tyto hodnoty a také incidenční číslo podle materiálu trojnásobně překračuje hodnoty pozorované ve stejném období loňského roku.

Podle statistik nyní končí na JIP hlavně neočkovaní. Od začátku měsíce do 20. listopadu muselo být na umělé plicní ventilaci či přístroji ECMO, který zajišťuje mimotělní oběh, 655 pacientů, většina neočkovaných.

Opatření v nouzovém stavu

  • Restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol.
  • Od pátečního večera bude zakázáno konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.
  • Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 sedících, a to očkovaných nebo po covidu.
  • Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci maximálně 100 lidí.
  • Pohřby budou bez omezení.

Zdroj: Vláda ČR

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější