Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Vodohospodářství

  Češi jsou pro recyklaci vod

  Lidé se nechtějí vzdát komfortu, zjistil průzkum pro společnost veolia

  Při řešení nedostatku vody má recyklace prioritu. Shodnou se na tom jak odborníci, tak veřejnost. V průzkumu agentury IBRS pro společnost Veolia se 95 % respondentů vyjádřilo pro větší využívání recyklované vody. Občané ji vnímají jako jeden z nejúčinnějších nástrojů v boji proti suchu a nedostatku vody, spolu s obnovou a ochranou mokřadů a využíváním dešťové vody. Naopak opatření, která by omezovala jejich vlastní komfort, spotřebu a chování, jsou méně populární.

  Veřejnost vnímá nedostatek vody spíše jako celorepublikový problém, nikoliv nebezpečí, které by se dotýkalo jejich blízkého okolí: 73 % dotázaných si myslí, že v ČR je nedostatek vody, zatímco v jejich kraji je nedostatek vody jen podle 54 % respondentů (podle obyvatel Prahy, která nedostatkem vody netrpí, je to pouze 32 %). S tím souvisí skutečnost, že lidé nejvíce podporují taková opatření proti suchu, která neomezují jejich komfort. Podporují zachycování dešťové vody pro zalévání zahrad a obnovu a ochranu mokřadů. Největší podpoře se těší větší využití recyklované vody v průmyslu.

  Recyklovaná voda je odpadní voda, která byla vyčištěna na čistírně odpadních vod. Svou kvalitou může dosahovat až kvality vody pitné. V Česku vodohospodářské společnosti vrátí do vodních toků ročně více jak 750 mil. metrů krychlových vyčištěné odpadní vody bez dalšího využití, i přesto, že teoreticky by se tato voda mohla dále využívat.

  Větší využití recyklované vody je možné ve službách jakými jsou myčky aut nebo pro zavlažování velkých travnatých ploch. Jeden z příkladů využití recyklované odpadní vody se nachází na golfovém hřišti v Praze Vinoři. Upravená voda pro zavlažování pochází z nedaleké čistírny odpadních vod v Kbelích.

  Situace v Česku naopak zatím nenahrává většímu využití recyklované vody v zemědělství nebo v domácnostech. Potenciál využití jako vody pitné je minimální. Recyklovanou vodu by podle průzkumu rozhodně ochutnalo jen 14 % dotázaných (41 % spíše ano). Zábrany ale postupně mizí, ruku v ruce s technologickým pokrokem a schopností vyrobit ultračistou vodu.

  Z recyklované vody se vyrábí pivo. Vloni značku ERKO představila společnost Veolia, nefiltrovanou jedenáctku připravil pivovar Čížov.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1121
  Odpady
  202

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze