Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Vodohospodářství

Hradec Králové pomáhá obnovit dodávky vody v ukrajinském Černihivu

Město Hradec Králové se od začátku rusko-ukrajinského konfliktu snaží pomoci ukrajinským uprchlíkům i svému partnerskému městu Černihiv na Ukrajině. V březnu byla založena sbírka na pomoc obnovy partnerského města, kde se doposud podařilo vybrat více než 300 tisíc korun. Část peněz bude nyní převedena na černihivskou městskou vodovodní společnost na speciální ponorné čerpadlo. 

„S naším partnerským městem jsme se snažili spojit od začátku válečného konfliktu, bohužel se nám nepodařilo domluvit se na konkrétních formách pomoci. Sledovali jsme proto pana starostu na sociálních sítích, jednak abychom věděli, zda je v pořádku, a také proto, abychom měli alespoň nějakou konkrétnější představu, jak to u nich vypadá a s čím bude třeba pomoci,“ uvádí primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek. Město proto v březnu vypsalo veřejnou sbírku na obnovu Černihivu s tím, že peníze bude možné použít, jakmile proběhne kontakt mezi Hradcem a Černihivem. „Právě díky sociálním sítím jsme věděli, že je ve městě ve velkém poničena vodovodní infrastruktura, proto jsme se zkusili obrátit na černihivskou vodovodní společnost, což je de facto městská organizace. S nimi se nám podařilo navázat kontakt a zjistit, co by jim mohlo pomoci. Po vzájemné domluvě jsme se rozhodli zaslat do Černihivu čtyři tisíce euro na nákup ponorného čerpadla LOWARA Z616 13-L6W, které si společnost sama vybrala,“ doplňuje primátor. Finance byly na účet černihivské vodovodní společnosti převedeny během dnešního dne. Nákup zařízení by měl proběhnout v následujících dnech.

Městu v této věci velmi pomohla společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, která na účet veřejné sbírky přispěla částkou sto tisíc korun. „Velmi si vážíme podpory této společnosti a moc za ni děkujeme. Stejně tak obrovské poděkování patří všem dárcům, kteří přispěli jakoukoli částkou. Zároveň bych chtěl moc požádat, aby se k této podpoře přidaly třeba i velké společnosti nejen z Hradce a podpořily dobrou věc,“ uvádí primátor. Finance z veřejné sbírky plánuje město dále zaslat na přímou rekonstrukci infrastruktury ve školství nebo hasičům, zdravotníkům a podobně. Sbírka je prozatím vyhlášená do konce roku 2024, zda bude ukončena dříve nebo naopak prodloužena, rozhodnou orgány města Hradce Králové.

Číslo transparentního účtu:
8999998/0100

Stav účtu je možné sledovat pod tímto odkazem:
https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/8999998

Vedle této pomoci město Hradec Králové vyčlenilo dva miliony korun na pomoc pro ukrajinské uprchlíky. První milion byl ihned zaslán na účet Charity ČR. Finance z druhého milionu byly použity například na financování vybavení ubytovny, která byla určena pro Ukrajince. Dále z něj byly financovány obědy a pomůcky dětem v hradeckých základních a mateřských školách. Město také zajistilo ubytovací kapacity pro uprchlíky a poskytuje jim jízdné MHD zdarma.

Foto: Creative Commons

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze