Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

VodohospodářstvíŽivotní prostředí

Plzeňská vodárna obnovila kalová pole, jde o investici za 100 milionů

V areálu Čistírny odpadních vod v Jateční ulici v Plzni byla s měsíčním předstihem dokončena stavba obnovy kalových polí za téměř 100 milionů korun. Rozkládá se na více než 18 tisících metrech čtverečních a trvala od prosince 2020 do října 2021. Investorem je akciová společnost VODÁRNA Plzeň, zhotovitelem SMP CZ, a. s, Divize 5 vodohospodářské a ekologické stavby.

„Kalová pole slouží k ukládání čistírenských kalů, které se v nich přirozeně vysušují a následně se odvážejí k likvidaci. Voda, která z kalů sesedne, se odvádí do kanalizace k dalšímu přečištění. K tomu slouží nově vybudovaná stoka napojená do hlavního sběrače v hloubce osmi metrů pod povrchem,“ vysvětlil generální ředitel plzeňské vodárny Jiří Kozohorský. O další ekologickou likvidaci zbylého materiálu se pak stará specializovaná odpadová firma. Pokud jsou na kalová pole uloženy kaly z malých čistíren odpadních vod, vozí se tyto následně k dalšímu zpracování na kompostárnu, kal z ČOV v Plzni, pokud prošel hygienickým zabezpečením, končí zapracováním do zemědělské půdy a výkopky z havárií jdou do recyklačního střediska.

Součástí díla je kromě obnovy kalových polí i demolice stávajících nevyužívaných objektů, rekonstrukce dvou hal a kójí pro uskladnění sypkého materiálu určeného pro opravy havárií vody a kanalizace a kóje na výkopek z těchto havárií. S ohledem na snížení zátěže životního prostředí bylo na stavbě vybudováno mobilní recyklační centrum, kde se veškeré vybourané betonové konstrukce předrtily a použily do podkladních vrstev v celé stavbě. Kóje byly postaveny z betonových „legokostek“, což je variabilní systém, jenž může být v budoucnu, jakkoliv přestavěn. Celou stavbu uzavírají kompletně nové komunikace s ní související.

VODÁRNA Plzeň a. s. vloni vyrobila 14 420 tisíce kubíků vody a vyčistila 20 953 tisíce kubíků odpadní vody. Celkem provozuje 26 čistíren odpadních vod a 957 kilometrů kanalizační sítě s 97 čerpacími stanicemi. Prostřednictvím 33 tisíc přípojek zajišťuje odvod a likvidaci odpadních vod od zhruba 233 tisíc obyvatel.

Zdroj: TZ Město Plzeň

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze