Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Vodohospodářství

Stoupající hladinu jezera vyřeší nový kanál

Nový 160 metrů dlouhý odvodňovací kanál má vyřešit problém se stoupající vodní hladinou Stříbrného jezera. Vysoká hladina komplikuje stavební práce na revitalizaci této rekreační oblasti. V současné době se kanál projektuje, samotná stavba by pak měla začít v září. Stát předpokládá, že uhradí 80 procent nákladů, zbytek zaplatí město.
Stavební práce v této lokalitě probíhají od loňského roku. Právě vzestup hladiny o 1,5 metru je výrazně zkomplikoval. Podle hydrogeologů zřejmě došlo k propadu či ucpání jedné z četných starých podzemních štol, jež sloužily jako přirozený přítok a odtok vody z jezera. V této části Opavy se totiž od poloviny 19. století hlubinným způsobem těžil sádrovec. Kámen se doloval v místě dnešního jezera i v širším okolí, například pod Městskými sady. Rozsah štol dodnes není známý, v minulosti je nikdo nezakresloval do map. Později se přešlo k povrchovému dobývání, které skončilo začátkem 60. let minulého století. Zrušený důl posléze zatopila voda a vzniklo jezero o ploše zhruba 6,6 hektaru. Loni na jaře začala kácením dřevin příprava jeho revitalizace, v červnu areál převzal zhotovitel, dokončeno mělo být letos na podzim. Investorem akce za necelých 142 milionů korun včetně DPH je stát. Kromě zpevnění břehů a dalších terénních a krajinářských úprav projekt zahrnuje i vybudování potřebných rozvodů, vznik chodníku, cyklostezky a podchodu pod silnicí či novou lávku přes řeku Opavu. Plánují se i nová WC a šatny k převléknutí.
Zdroj: Město Opava

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze