Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceZdravotnictví

Evropská podpora pomáhá mírnit dopady pandemie

Dva roky po vypuknutí globální koronavirové pandemie, která paralyzovala svět, vyžádala si mnoho lidských životů a způsobila nepředstavitelné ekonomické ztráty, se musíme vyrovnávat s ekonomickými i společenskými dopady. Ke zmírnění hospodářských potíží významně přispěly finanční prostředky Evropské unie.

„Díky podpoře z REACT-EU se pořídí například 291 vozů pro zdravotnickou záchrannou službu, 422 dalších vozidel pro reakci na mimořádné události pro policii a hasiče, 2097 nových lůžek nejen pro pacienty s onemocněním covid-19 nebo s podezřením na onemocnění covid-19 a dále bude podpořena modernizace či vybudování laboratoří ve třiatřiceti zdravotnických zařízeních. Složky IZS získají 41 nově postavených nebo modernizovaných stanic a 1285 setů nové techniky. Podporu získalo i 252 zařízení pro poskytování sociálních služeb a sociální práci,“ říká náměstek evropských a národních dotací Zdeněk Semorád.

Evropská komise už v roce 2020 vyčlenila pro Českou republiku 29 miliard korun v rámci finančního balíku Pomoc při oživení pro soudržnost a území Evropy, známého pod zkratkou REACT-EU. Jednalo se o první injekci do ekonomiky členských států EU k posílení kapacit při zotavení z krize a k zelenému, digitálnímu a odolnému oživení ekonomiky.

Integrovaný regionální operační program (IROP) byl vybrán k tomu, aby pomohl rozdělit finanční prostředky poskytnuté z REACT-EU. Právě díky dlouholetým zkušenostem a dobré přípravě patří Česká republika v čerpání této finanční podpory mezi nejúspěšnější evropské země. Všechny projekty je třeba dokončit do konce roku 2023.

Většina pomoci připadá na zdravotnictví a hasiče

Devětadvacet miliard korun, které získala Česká republika, byly určeny na zdravotnictví, integrovaný záchranný systém (IZS) a projekty nízkoenergetické sociální infrastruktury. V současnosti už získalo podporu 320 projektů za 26,5 miliard korun. Největší podíl patří zdravotnictví se 140 projekty za téměř jednadvacet miliard. Hasiči a záchranáři zatím realizují 62 projektů za 4,2 miliardy, 33 projektů za 890 milionů bylo určeno na rozvoj infrastruktury hygienických stanic a rozvoj laboratorních kapacit, mimo jiného i pro PCR testování. Podporu nízkoenergetické sociální infrastruktury získalo zatím 85 projektů za 478 milionů.

Foto: Pixabay
Zdroj: MMR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze