Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Hejtmani by spíše uvítali úpravu pandemického zákona

Nedostatek personálu v nemocnicích nebo organizaci jiných opatření ke zvládnutí epidemie podle nich nelze řešit vždy nouzovým stavem. Zatím není nutné vyhlašovat nouzový stav. Na tom se shodli hejtmani během videokonferenčního jednání se zástupci vlády v demisi. Jednání bylo svoláno na úterý 23. listopadu kvůli zhoršujícímu se stavu epidemie covidu-19. Potvrdil to předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba, podle něhož je nouzový stav příliš silným nástrojem kvůli jeho širokému zásahu do života obyvatel. Daleko vhodnější by podle něj v současné situaci byla úprava pandemického zákona, která by umožňovala aktivovat nutná opatření na území postižených krajů.

„My jsme se, a myslím, že mluvím za naprosto všechny hejtmany, shodli na tom, že nouzový stav není v této chvíli vhodným nástrojem. Epidemie se aktuálně řídí podle pandemického zákona, který je podle nás dostačující. Dává zástupcům Ministerstva zdravotnictví a krajských hygien do rukou všechny potřebné pravomoci, aby pružně reagovali na situaci v konkrétních regionech. Tedy i možnost omezení velkých akcí, kde hrozí rychlé šíření nákazy,“ vysvětlil předseda Kuba s tím, že hejtmany teď nejvíc pálí přetížené nemocnice, kde začíná docházet personál. Hejtmani by proto potřebovali nástroj, který by jim pomohl povolat do nemocnic další pomoc bez nutnosti zavedení nouzového stavu-jediného existujícího nástroje.

„Jde bohužel zároveň o nástroj zbytečně silný, který by vládě umožnil omezovat svobody lidí. Přitom by stačilo tento problém vyřešit úpravou v rámci pandemického zákona. Ta by například při zhoršení situace umožnila hejtmanovi po schválení vládou ukládat pracovní povinnost hrazenou státem nebo zřizovat krizové školky a školy pro děti zdravotníků, protože kraje na tohle nemají ve svých rozpočtech potřebné finance,“ dodal Kuba.

Zdroj: Asociace krajů ČR

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze