Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  ITZdravotnictví

  Konference ISSS v plné síle

  23. ročník řešil spektrum aktuálních témat digitalizace

  Kdo něco v digitalizaci veřejné správy znamená nebo měl zájem o nové informace či chtěl využít možnosti setkání s politiky, podnikateli a starosty a tajemníky, objevil se 20. či 21. září v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové na konferenci ISSS. Její 23. ročník vedle úvodních projevů (premiér Andrej Babiš poslal účastníkům videopozdrav) zahájila debata politiků z největších stran a hnutí s odborníky právě na téma digitalizace veřejné správy. Událost si nenechaly ujít osobnosti napříč celým politickým spektrem, už i vzhledem k blížícím se parlamentním volbám. Některá vyjádření vám nyní nabízíme.

  „V rámci Národního plánu obnovy chceme realizovat projekty směřující k udržitelné a digitální společnosti. Patří sem podpora výkonné výpočetní techniky a dat, umělé inteligence, interoperability, kybernetické bezpečnosti a pokročilých digitálních dovedností z celkem 200 miliard korun ,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

  Digitalizace pokročila především v oblasti legislativy. Byla přijata tzv. digitální ústava zaručující právo občanů na digitální služby. Zavedly se digitální technické mapy pro zrychlení stavebního řízení a ke komunikaci se státem budou občané moci využívat svou bankovní identitu. Stále ale chybí dostupné služby, jednotlivé resorty nespolupracují – nezvládly zavést ani jednotný design služeb veřejné správy, natož pak své systémy propojit,“ řekl Ivan Bartoš (Piráti/STAN).

  „ČR je do dalšího období vyzbrojena unikátní digitální ústavou, ale i skokovým navýšením počtu potenciálních uživatelů digitálních služeb státu díky bankovní identitě. Úkol pro další období je jasný – přinést konečně praktické digitální služby státu,“ uvedl Martin Kupka (ODS/SPOLU) s poukazem na fungující Portál občana a potřebu rozpohybování Portálu stavebníka a rozvíjení Portálu podnikatele.

  Jiří Běhounek (ČSSD) poukázal na potřebu výrazného zkvalitnění bezpečnosti klíčových elektronických služeb a oborů, které IT intenzivně využívají, např. zdravotnictví.

  Debata o eHealth

  Právě elektronizace zdravotnictví (eHealth), zmiňme potenciál digitalizace, nový zákon o elektronizaci či kybernetickou bezpečnost, bylo jedním z programových bloků, o které byl zájem účastníků konference ISSS výrazný. Prezentována byla pod hlavičkou Kraje Vysočina a MZ ČR už více než čtyři roky implementovaná elektronická služba pro zdravotnictví, Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, sloužící jako bezpečná brána pro tuzemskou i přeshraniční výměnu zdravotnických dat.

  Digitalizace stavebního řízení

  Do poloviny roku 2023 chce mít ČR funkční systémy pro digitalizací stavebního řízení a územního plánování. Náklady pokryjí evropské fondy i peníze z Národního plánu obnovy. To byl diskusní tematický blok, který je klíčovým projektem MMR. Zajistit má elektronizaci veškerých povolovacích procesů, digitalizace map, i vybavení stavebních úřadů. „Jsem ráda, že se podařilo zajistit financování z evropských fondů. Téměř jedna miliarda je vyčleněna v Integrovaném regionálním operačním programu, z Národního plánu obnovy bychom měli čerpat více než 1,7 miliardy,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

  Dalšími nosnými tématy ISSS bylo zajištění spolehlivého a bezpečného chodu ICT organizací veřejné správy, bankovní identita, kybernetická bezpečnost, financování a realizace projektů, ale spisové služby orgánů veřejné moci. Informační blok nabídlo Ministerstvo vnitra ČR s tématy jakou jsou otevřená data, platební brána či katalog služeb. V neposlední řadě se návštěvníci mohli seznámit s dobrou praxí samospráv.

   

  Informace o konferenci ISSS, včetně videorozhovorů, audionahrávek a prezentací vystoupení řečníků či tiskových zpráv, najdete na www.isss.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  366
  Energetika
  364
  IT
  240
  Dotace a Finance
  1078
  Odpady
  195

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze