Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

ITZdravotnictví

Konference ISSS v plné síle

23. ročník řešil spektrum aktuálních témat digitalizace

Kdo něco v digitalizaci veřejné správy znamená nebo měl zájem o nové informace či chtěl využít možnosti setkání s politiky, podnikateli a starosty a tajemníky, objevil se 20. či 21. září v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové na konferenci ISSS. Její 23. ročník vedle úvodních projevů (premiér Andrej Babiš poslal účastníkům videopozdrav) zahájila debata politiků z největších stran a hnutí s odborníky právě na téma digitalizace veřejné správy. Událost si nenechaly ujít osobnosti napříč celým politickým spektrem, už i vzhledem k blížícím se parlamentním volbám. Některá vyjádření vám nyní nabízíme.

„V rámci Národního plánu obnovy chceme realizovat projekty směřující k udržitelné a digitální společnosti. Patří sem podpora výkonné výpočetní techniky a dat, umělé inteligence, interoperability, kybernetické bezpečnosti a pokročilých digitálních dovedností z celkem 200 miliard korun ,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

Digitalizace pokročila především v oblasti legislativy. Byla přijata tzv. digitální ústava zaručující právo občanů na digitální služby. Zavedly se digitální technické mapy pro zrychlení stavebního řízení a ke komunikaci se státem budou občané moci využívat svou bankovní identitu. Stále ale chybí dostupné služby, jednotlivé resorty nespolupracují – nezvládly zavést ani jednotný design služeb veřejné správy, natož pak své systémy propojit,“ řekl Ivan Bartoš (Piráti/STAN).

„ČR je do dalšího období vyzbrojena unikátní digitální ústavou, ale i skokovým navýšením počtu potenciálních uživatelů digitálních služeb státu díky bankovní identitě. Úkol pro další období je jasný – přinést konečně praktické digitální služby státu,“ uvedl Martin Kupka (ODS/SPOLU) s poukazem na fungující Portál občana a potřebu rozpohybování Portálu stavebníka a rozvíjení Portálu podnikatele.

Jiří Běhounek (ČSSD) poukázal na potřebu výrazného zkvalitnění bezpečnosti klíčových elektronických služeb a oborů, které IT intenzivně využívají, např. zdravotnictví.

Debata o eHealth

Právě elektronizace zdravotnictví (eHealth), zmiňme potenciál digitalizace, nový zákon o elektronizaci či kybernetickou bezpečnost, bylo jedním z programových bloků, o které byl zájem účastníků konference ISSS výrazný. Prezentována byla pod hlavičkou Kraje Vysočina a MZ ČR už více než čtyři roky implementovaná elektronická služba pro zdravotnictví, Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, sloužící jako bezpečná brána pro tuzemskou i přeshraniční výměnu zdravotnických dat.

Digitalizace stavebního řízení

Do poloviny roku 2023 chce mít ČR funkční systémy pro digitalizací stavebního řízení a územního plánování. Náklady pokryjí evropské fondy i peníze z Národního plánu obnovy. To byl diskusní tematický blok, který je klíčovým projektem MMR. Zajistit má elektronizaci veškerých povolovacích procesů, digitalizace map, i vybavení stavebních úřadů. „Jsem ráda, že se podařilo zajistit financování z evropských fondů. Téměř jedna miliarda je vyčleněna v Integrovaném regionálním operačním programu, z Národního plánu obnovy bychom měli čerpat více než 1,7 miliardy,“ uvedla ministryně Klára Dostálová.

Dalšími nosnými tématy ISSS bylo zajištění spolehlivého a bezpečného chodu ICT organizací veřejné správy, bankovní identita, kybernetická bezpečnost, financování a realizace projektů, ale spisové služby orgánů veřejné moci. Informační blok nabídlo Ministerstvo vnitra ČR s tématy jakou jsou otevřená data, platební brána či katalog služeb. V neposlední řadě se návštěvníci mohli seznámit s dobrou praxí samospráv.

 

Informace o konferenci ISSS, včetně videorozhovorů, audionahrávek a prezentací vystoupení řečníků či tiskových zpráv, najdete na www.isss.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze