Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Krizový štáb Plzeňského kraje jednal o situaci v kraji

Krizový štáb Plzeňského kraje po čtyřměsíční odmlce na svém jednání hodnotil epidemickou situaci v kraji, připravenost nemocnic na vzrůstající počty hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19, situaci ve školách a zařízeních sociálních služeb a proočkovanost obyvatelstva. Situace se v Plzeňském kraji podle stoupajících počtů nemocných zhoršuje.

Dochází k výraznému nárůstu pozitivních osob na základě indikovaných testů. Za poslední týden nebyl počet nově pozitivních osob zaznamenán pod 500 denně, ve čtvrtek 4. 11. 2021 byl dokonce zaznamenán rekordní nárůst na 740. Dochází tak k nekontrolovatelnému šíření viru v populaci na území Plzeňského kraje. To potvrzuje také počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Podle krajského koordinátora lůžkové péče prof. Jana Beneše bylo do pondělního rána ve všech nemocnicích v kraji hospitalizováno 132 pacientů s potvrzeným onemocněním covid-19. Na lůžkách intenzivní péče je 29 z nich, 7 na umělé plicní ventilaci. Od 20. 10. 2021 byla zrušena centralizace hospitalizovaných pacientů do Fakultní nemocnice Plzeň. Lůžka pro standartní i intenzivní péči o pacienty s covid-19 mají zaktivované všechny nemocnice akutní péče Plzeňského kraje, nemocnice v Sušici, Privamed v Plzni. I nadále trvá trend nárůstu hospitalizovaných v počtu 9 osob denně na standartní lůžka a 2-3 na intenzivní péči. Z údajů dostupných k dnešnímu dni jsou v Plzeňském kraji dostupné kapacity zhruba na 10 dní dle aktuálního vývoje epidemie. S dalším rozšiřováním lůžkové kapacity bude docházet k omezování elektivní péče ve všech nemocnicích na území kraje.

Mezi hospitalizovanými je více než 75 % neočkovaných. Mezi očkovanými pacienty jsou především lidé 65+ s přidruženým onemocněním, nebo s uplynutím výrazně delší doby od ukončení očkování.

Podávání protilátek firmy Regeneron

V současné době je možné na šesti místech v kraji (Stod, Klatovy, Domažlice, Rokycany a v Plzni ve FN Plzeň, Privamedu) podávat monoklonální protilátky firmy Regeneron (REGN-COV2), které je vhodné využít nejpozději 10 dnů od prvních příznaků onemocnění. Jejich podání vždy indikuje lékař (praktický nebo specialista), který požadavek zanese do elektronického systému. Podání protilátek pak probíhá nitrožilně přímo v nemocnicích na základě objednaného místa a času. Podání protilátek je vhodné pro chronicky nemocné, onkologické a další speciálně diagnostikované pacienty.

Očkování a očkovací místa

K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraj vyočkováno celkem 682 139 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 333 296 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 20 417 osob. Bez registrace bylo v týdnu 1. – 5. 11. 2021 očkováno 2 147 osob. Ve srovnání s obdobím v polovině října, kdy bylo očkování bez registrace zhruba 500 osob za týden, došlo v posledních třech týdnech k výraznému nárůstu zájemců o očkování.

Školy a školská zařízení

V minulém týdnu obdržel Plzeňský kraj 50 000 ks antigenních testů pro testování škol a školských zařízení ve 4 okresech v kraji. Okresy Klatovsko, Rokycansko, Plzeň-město a Domažlicko určilo k testování rozhodnutí MZ ČR na základě výskytu onemocnění. Testování probíhá 8. a 15. 11. 2021.

Zdroj: TZ Plzeňský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze