Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Zdravotnictví

  Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví

  Zdravotnická zařízení si díky pandemii koronaviru procházejí těžkou dobou. Kromě povinností vyplývajících z jejich činnosti se bohužel tato zařízení musí vypořádávat i s dalšími výzvami, a to zejména ve smyslu stále narůstajících kybernetických hrozeb. Ty, jak nedávné incidenty ukazují, mohou ohrozit i jejich samotný provoz.
  V roce 2020 nahlásilo Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (dále jen NÚKIB) kybernetické incidenty šestnáct největších tuzemských nemocnic. NÚKIB v této věci 16. 4. 2020 vydal varování před „hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti, spočívající v realizaci rozsáhlé kampaně závažných kybernetických útoků na informační a komunikační systémy v České republice, zejména pak na systémy zdravotnických zařízení.“
  V lednu 2021 renomovaná bezpečnostní firma Check Point uvedla[1], že kyberútoky na zdravotnictví stouply o 45 %. Pavel Krejčí, bezpečnostní expert společnosti Check Point tyto útoky trefně nazval hyenismem a „parazitování na současné situaci, kdy si nemocnice pod náporem pacientů s koronavirem a vzhledem ke spuštění vakcinačních programů nemohou dovolit jakékoli výpadky a přerušení provozu.“ Jako příklad škod, které může kyberútok napáchat lze připomenout nechvalně známý útok na nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov z konce roku 2019. Ten mimo jiné způsobil vyřazení nemocnice z provozu na téměř 20 dní a škodu dosahující skoro 60 milionů Kč.
  Nemocnice ve většině případech podlehnou tzv. ransomware, škodlivému programu, který zablokuje určitý počítačový systém nebo zašifruje data v něm zapsaná, a pak požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu. Některé formy ransomware šifrují soubory na pevném disku, jiné „jen“ uzamknou systém a výhrůžnou zprávou se snaží donutit uživatele k zaplacení. Takové útoky nejčastěji cílí na úřady, nemocnice, obchodní společnosti a instituce, které uchovávají důležitá data a je zde větší pravděpodobnost, že pachatel od napadeného subjektu získá finanční prostředky.
  Více informací zde.
  Zdroj: epravo

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  254
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze