Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Obcím se antigenní testy proplácet nebudou

Dle vyjádření Ministerstva zdravotnictví nebudou územní samosprávné celky zařazeny mezi subjekty, které jsou oprávněné čerpat příspěvek na pořízení testů na onemocnění covid-19 určených pro použití laickou osobou.

Poskytování příspěvku z tzv. fondu prevence zdravotní pojišťovny je plně v rozhodovací kompetenci jejích samosprávných orgánů, nejedná se tedy o nárok pojištěnce na úhradu zdravotních služeb z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rozsah oprávněných zaměstnavatelů odpovídá dřívější praxi vyplývající z usnesení vlády č. 191 ze dne 24. února 2021 navazující na dohodu vládních představitelů se zdravotními pojišťovnami.

Jedná se tedy především o společnosti podnikající v České republice a osoby samostatně výdělečně činné. Na základě později přijatého mimořádného opatření č. j. MZDR 47828/2020-25/MIN/KAN byl okruh oprávněných osob rozšířen o tzv. nestátní neziskové organizace. O zařazení tzv. veřejných zaměstnavatelů včetně obcí bylo debatováno již v rámci jarního testování, přičemž převládl názor, že tyto do okruhu osob oprávněných žádat o příspěvek nepatří.

Dle Ministerstva zdravotnictví by docházelo k přelévání finančních prostředků z jednoho veřejného rozpočtu (zdravotní pojištění) do jiného veřejného rozpočtu (obce či kraje), a to za poměrně robustní administrativní náročnosti celého procesu.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze