Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Zdravotnictví

Většina zemědělských podniků má naočkovaných přes 70 procent pracovníků

Zemědělci přistupují k vakcinaci proti covidu-19 zodpovědně. Proočkovanost dosahuje ve dvou třetinách podniků, které se zabývají rostlinnou a živočišnou prvovýrobou, přes 70 procent. V pětině podniků podstoupilo očkování proti zmíněné nemoci dokonce 90 až 100 procent zaměstnanců. Ukázal to průzkum Agrární komory České republiky, který probíhal na přelomu listopadu a prosince a do něhož se zapojily téměř čtyři stovky členů této organizace.

“Většina českých zemědělců se nechala dobrovolně očkovat proti covidu-19. Ve dvou třetinách zemědělských podniků přesahuje proočkovanost dokonce 70 procent, což je více než celorepublikový průměr, který je podle Ministerstva zdravotnictví ČR necelých 63 procent. Kdyby navíc v důsledku šíření nákazy vypadla část tuzemské zemědělské prvovýroby, bude to mít dopad nejen na každodenní fungování společnosti, ale způsobí to vzhledem k vyšším dovozům potravin ze zahraničí ještě větší kolísavost cen v obchodech, než jakou zákazníci nyní zažívají,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Současně z průzkumu vyplynulo, že více než třetina zemědělských podniků motivuje své zaměstnance, aby se nechali očkovat. Nabízejí pracovníkům den nebo několik dní volna, finanční odměnu v řádech několika tisíc korun nebo společnosti zajistily lékaře, který naočkoval zaměstnance přímo na pracovišti. Jiné podniky spustily informační kampaň a vysvětlovaly význam očkování prostřednictvím letáků, které nechaly vytisknout.

S novou povinností, podle které musejí zaměstnavatelé zajistit od 22. listopadu neočkovaným pracovníkům testy na covid-19, souhlasí 71 procent respondentů, 58 procent účastníků průzkumu pak považuje příspěvek od pojišťoven ve výši 60 korun na jeden test za dostatečný. Měsíční náklady navíc v souvislosti s povinným testováním jsou individuální, dosahují několika set až několika desítek tisíc korun. Řada zemědělských podniků dále uvedla, že z preventivních důvodů testuje také očkované zaměstnance pravidelně nebo pokud se v jejich rodině objeví příznaky kašle, rýmy nebo jiné projevy nachlazení.

Zdroj: Agrární komora ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze