Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Hasiči dokončili likvidaci nakaženého chovu kachen ve Vápně

Hasiči na farmě společnosti Perena ve Vápně ukončili likvidaci chovu 2 800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Usmrtit drůbež jim trvalo asi čtyři hodiny. Na místě bylo osm jednotek, které se v práci střídaly.
Drůbež museli hasiči vynosit do kontejnerů, usmrtit oxidem uhličitým a nechat odvézt do asanačního podniku. Celková váha utracené drůbeže činí zhruba 15 tun. „Prázdná hala se musí vyčistit a vydezinfikovat, potom je určitou dobu prázdná až do závěrečné ohniskové dezinfekce. Zhruba za měsíc může chovatel naskladnit další drůbež a chov obnovit,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.
Na likvidaci chovu se podíleli profesionální i dobrovolní hasiči. Po každém vystřídání museli podstoupit dekontaminaci, stejně tak bylo nutné očistit i použitou techniku, vozidla a kontejnery s utracenou drůbeží.
Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena. Od pondělí do středy muselo 190 profesionálních a dobrovolných hasičů v Dobřenicích, Novém Bydžově – Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50 000 kachen.
Podle Boháče může společnost Perena požádat ministerstvo zemědělství o kompenzaci za nakažené chovy. Měla by pokrýt náklady na likvidaci a hodnotu chovů. Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat.
Zdroj: ČTK

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze