Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Životní prostředí

  Hospodaření v městských lesích se vrací k normálu

  Po čtyřech letech, během nichž lesní hospodáři v pardubických městských lesích bojovali s následky kůrovcové kalamity a sucha, se letos mohou vrátit k plánovaným činnostem.  V městských lesích sice ještě letos pokračuje nahodilá těžba souší, pokud ale nepostihne lesy další kalamita, mělo by dojít i na několikrát odloženou úmyslnou těžbu v lese na Opočínku a ve Spojilském lese.

  „Během loňského roku jsme vytěžili z městských lesů 2 440 kubíků dřeva ze souší, vývratů a polomů. Dobrou zprávou je, že lapače, které máme v lesích rozmístěny, loni prokázaly jen slabý výskyt lýkožrouta smrkového a dalších kůrovců v našich porostech,“ konstatoval náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí Jan Nadrchal s tím, že odbor životního prostředí magistrátu bude i letos monitorovat výskyt těchto škůdců v městských lesích.

  Oproti předchozímu roku, kdy v prosinci 2020 zůstalo na skládkách v lesích 464 kubíků vytěženého neprodaného dřeva, byl rok 2021 úspěšný. Zvýšil se odbyt i cena dřeva a na konci roku tak na skládkách zůstalo neprodáno necelých 92 kubíků vytěženého, převážně palivového dřeva. Za prodej dřeva město v roce 2021 utržilo téměř 1,5 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích však byly o téměř polovinu vyšší. Z velké části by rozdíl měly pokrýt dotace, o které město požádalo.

  Od počátku letošního roku se správci lesů věnovali odstraňování zbývajících souší v lese na Hůrkách a nyní probíhají práce na Opočínku, kde je, stejně jako ve Spojilském lese, pro letošní rok plánována i úmyslná těžba podle lesního hospodářského plánu. Z obou lokalit již měly být vzrostlé stromy vytěženy v minulých letech, kvůli kůrovcové kalamitě a suchu však musela být těžba odložena.

  Hospodaření v lesích neznamená pouze těžbu dřeva, ale také výsadbu a výchovu nových porostů. Správci lesů v minulém roce osázely několik menších holin, které zůstaly po nahodilé těžbě. Polámané a vyvrácené stromy nahradilo více než 2100 mladých sazenic, převládaly buky (975).

  Město Pardubice je vlastníkem 463 hektarů lesů. Pro stále více obyvatel jsou místem odpočinku a relaxace, proto jsou zařazeny do kategorie příměstských lesů se zvýšenou rekreační funkcí. Na prořezávky a probírky v nich letos čeká téměř devět hektarů mladých lesních porostů a další plochy na odstranění podrostů podél mlatových cest, výsek plevelných dřevin a další pěstební činnosti. Odbor životního prostředí nezapomíná ani na faunu městských lesů a připravuje letos například instalaci ptačích budek.

  Zdroj: Město Pardubice

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze