Transparentní prostředí úřadu a ekologie
- Otevřenost Krajského úřadu JMK vůči občanům – odstranění turniketů při vstupu do budovy brněnského sídla úřadu, otevřené informování.
- Pomoc obcím prostřednictvím dotačních programů v boji se suchem, přizpůsobení se změnám klimatu prostřednictvím rozšiřování možností dotačních programů.
- Práce na rozvoji komunitní energetiky a podpora projektů na energetickou soběstačnost. Rozjel se projekt umísťování fotovoltaiky na krajských budovách nebo efektivní hospodaření s dešťovkou. Pracuje se i na vzniku zelených střech.
Věda, výzkum, inovace
- Nastartování talent managementu, podpora podnikatelů a mladých vědců. Kraj oslovuje schopné lidi a mladé talenty, kteří začínají podnikat. Budují se podnikatelské huby a komunity.
- Podpora rozšíření činnosti k přechodu na metody průmyslu 4.0. Dlouhodobé zatraktivňování kraje pro kreativní odvětví a všestranný rozvoj vědy a výzkumu.
Sociální a rodinná politika
- Pracuje se na proměně sociálních služeb od nevyhovující ústavní péče k podpoře komunitního způsobu poskytování služeb.
- Díky tomu výrazně posilují a rozvíjí se terénní či ambulantní služby. A to jak v oblasti pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením, tak v oblasti péče o duševní zdraví. Pracuje se na větší osvětě a podpoře rodin.
- Práce s populací seniorů. Většina seniorů si už dnes přeje dožít v domáckém prostředí – kraj se vydal cestou podpory komunitního bydlení a daleko většího zapojení terénních služeb tam, kde je to možné.
- Důležitý je dostatek služeb pro osoby trpící například Alzheimerovou či jinou demencí – pro jejich rodiny totiž bývá péče velmi náročná.
Gesční plány na následující roky 2022 – 2024
Životní prostředí
- Rozšíření participace prostřednictvím krajského úřadu, adaptace na dopady klimatických změn a podpora komunitní energetiky cestou k energetické soběstačnosti.
- Nejdůležitější agendou životního prostředí je v současnosti přizpůsobení se dopadům klimatických změn. Kraj rozšíří možnosti dotačního programu, který podporuje obce ve snaze zmírnit dopady sucha, nedostatku vody a zvyšujících se teplot a bude hledat další cesty, jak podpořit obce v jejich snaze odolávat klimatickým změnám.
- Bude se pokračovat v práci na stabilizaci týmu, který se bude zabývat participací na krajské úrovni pod agenturou JINAG. Participace se bude zaměřovat na participativní plánovaní a efektivní sbírání zpětné vazby pro potřeby úprav a tvorby nových dotačních programů.
- V první polovině roku 2023 bude také zpracována analýza stavu participace na úrovni samospráv v JMK. Na základě těchto výsledků bude nastaveno participativní plánování v rámci standardních procesů na Krajském úřadě JMK a bude nasazen nejvhodnější digitální nástroj pro efektivní správu participativních projektů.
Sociální a rodinná oblast
- Koncepce péče o duševní zdraví, zaměřené převážně na děti a dospívající, ale i rozvoj preventivních služeb či bezbariérovost – to jsou vize pro následující dva roky.
- Mezi zásadní úkoly patří v maximální možné míře zajistit pomoc pro děti a dospívající, kteří se potýkají s duševní nepohodou či se u nich rozvinula duševní nemoc. Tyto služby nejen v Jihomoravském kraji velmi chybí, pro cílený rozvoj tak bude kraj zpracovávat koncepci péče o duševní zdraví.
- Kraj bude pokračovat také v podpoře dalších sociální zdravotních témat, jako je paliativní péče a obecně multidisciplinární spolupráce. Už v roce 2023 budou v těchto oblastech pomáhat nové dotační programy. Zároveň se kraj zaměří na pomoc rodinám, které se dostaly do nějaké vztahové krize, aby měly možnost podpory od odborníků.
- Pokračovat bude projekt Kraj bez bariér, skrze který by kraj měl být hlavně metodickou oporou pro ty, kdo se starají nejen o veřejný prostor.
Foto a zdroj: Jihomoravský kraj
Štítky
Další článek
Byznys na jižní Moravě? Nejsilnější pozici drží Brno
