Ekologické zátěže ohrožují vodní zdroje, přesto se řada vlastníků nechce do likvidace nebezpečných látek pustit. Nemají totiž k danému pozemku vztah, nebo je odrazuje administrativa a finanční náklady. Liberecký kraj nabízí pomocnou ruku.
Zhoršená kvalita vody, kontaminovaná půda a znečištěná krajina. Právě tak vypadají důsledky nezodpovědného zacházení s nebezpečnými látkami. Takzvané ekologické zátěže, mezi které patří i staré skládky nebo pozůstatky těžby uranu, ohrožují životní prostředí v Libereckém kraji a s ním i zdraví místních obyvatel.
Odbourávání ekologických zátěží je finančně i administrativně nákladné. Vlastníci kontaminovaných pozemků proto mohou při jejich odbourávání využít národní či evropské dotace. Peníze mohou čerpat jak na samotné zmapování problému a provedení analýzy rizik, tak i na jeho řešení, tedy na sanaci ekologické zátěže. Česko už má jasno v tom, na co v následujících sedmi letech využije prostředky ze strukturálních fondů EU. Na kolik peněz si na dotacích může Česko přijít? Do jakých oblastí poputují? A na co by mělo při přerozdělování prostředků pamatovat? Cesta od zjištění problému k jeho řešení však mnohdy končí neúspěšně. Vlastníci pozemků zkrátka nemají dostatečnou motivaci k tomu, aby se do sanace ekologické zátěže pustili.
Více informací zde.
Zdroj: Euractiv