Závěr prvního květnového týdne a následující teplé víkendové dny nastartovaly rojení kůrovce na Vysočině, která je aktuálně regionem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Lesníci nevzdávají boj o záchranu lesních porostů. SVOL proto vyzývá návštěvníky lesů k maximální opatrnosti při pohybu v lesích.
Kůrovcová kalamita na Vysočině již dosáhla takových rozměrů, že pouhý návrat k vlhčímu a chladnějšímu počasí v první polovině letošního roku k jejímu zastavení stačit nebude. Vlastníci lesů doufají, že alespoň přispěje k jejímu tlumení.
Situace na drobných i větších lesních majetcích je kritická. Zejména ti menší se stále potýkají s nedostatkem zpracovatelských kapacit, byť i nabídka služeb se od počátku kalamity zvýšila. Průměrná cena dříví na odvozním místě dosáhla u nestátních vlastníků v roce 2020 dalšího historického minima. Jak uvádí průzkum SVOL, průměrná cena se v roce 2020 propadla oproti roku 2017 zhruba na polovinu, z 1403 Kč/m3 na 775 Kč/m3. Na výrobu vlákninových sortimentů vlastníci lesů dopláceli od 120 až 250 Kč/m3, navíc menší vlastníci na odbyt tohoto méně kvalitního dříví, téměř nemají šanci najít kupce.
Aby vlastníci tuto krizi ustáli a mohli plochy po kůrovcových těžbách uklidit a řádně obnovit, budou potřebovat od státu pomoc ve formě příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity za loňský rok. O její výši a uvolnění prostředků z vládní rezervy bude vláda rozhodovat v následujících týdnech. „Podle provedených analýz dosáhly ekonomické dopady kalamity v roce 2020 částky 44 miliard korun. Za odpovídající pomoc státu vlastníkům lesů bychom považovali příspěvek ve výši 30 % těchto škod. V případě nestátních vlastníků lesů by to odpovídalo částce zhruba 7 miliard korun,“ upřesňuje Ing. Stanislav Janský, místopředseda SVOL.
Celou tiskovou zprávu naleznete ZDE.
Zdroj: Svaz měst a obcí ČR