Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Životní prostředí

    Národní park Křivoklátsko

    Středočeský kraj zahájil avizovaná jednání s obcemi, kterých by se týkalo vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Ten by měl zabírat zhruba šestinu stávající chráněné krajinné oblasti, a to právě v přírodně nejcennějším území.

    Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko podpořili středočeští zastupitelé letos v červnu. Jednání se starosty probíhají postupně v každé z obcí, kterých by se vyhlášení národního parku týkalo.

    „Od začátku jsme avizovali, že právě komunikace s obcemi a potažmo s občany je pro nás velmi důležitá. Chceme si vyslechnout názory a argumenty místních lidí, kteří na Křivoklátsku žijí, a chceme jim dát maximum informací o tom, co obnáší být součástí národního parku. Někdo v tom vidí výhody, kromě ochrany přírody například rozvoj šetrné turistiky nebo možnost čerpání speciálních dotací. A někdo se naopak bojí toho, že lesy budou nepřístupné a lidé nebudou moci chodit na houby, což je samozřejmě nesmysl,“ uvádí příklady témat, o nichž se mluví, radní Skopalíková.

    Národní park poskytuje území nejvyšší stupeň ochrany a může zamezit projektům, které by celou oblast nenávratně poškodily. Národní park se zásadně liší v přístupu k ochraně lesa. Hospodaří v něm správa parku. Do rozhodování se zapojují i obce, protože ze zákona musí být součástí Rady národního parku. Obce také získají přístup k fondům – v rámci Národního programu Životní prostředí existuje speciální část Podpora obcí v národních parcích. V současnosti je tak například vypsána výzva, kde mohou obce žádat na infrastrukturu a vybavenost, a to až o 4 miliony korun. Například na nové parkoviště, aby řidiči neparkovali v obcích či lesích „na divoko“.  Pohyb lidí v národním parku není nijak omezen, s výjimkou takzvaných klidových zón, kde se chodí po vyznačených cestách.  Stejná pravidla přitom platí už ve stávajících národních přírodních rezervacích, které mají tvořit těžiště klidových zón parku.

    Zdroj: Středočeský kraj

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    412
    Energetika
    440
    IT
    308
    Dotace a Finance
    1261
    Odpady
    228

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze