Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Životní prostředí

  Národní park Křivoklátsko

  Středočeský kraj zahájil avizovaná jednání s obcemi, kterých by se týkalo vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Ten by měl zabírat zhruba šestinu stávající chráněné krajinné oblasti, a to právě v přírodně nejcennějším území.

  Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko podpořili středočeští zastupitelé letos v červnu. Jednání se starosty probíhají postupně v každé z obcí, kterých by se vyhlášení národního parku týkalo.

  „Od začátku jsme avizovali, že právě komunikace s obcemi a potažmo s občany je pro nás velmi důležitá. Chceme si vyslechnout názory a argumenty místních lidí, kteří na Křivoklátsku žijí, a chceme jim dát maximum informací o tom, co obnáší být součástí národního parku. Někdo v tom vidí výhody, kromě ochrany přírody například rozvoj šetrné turistiky nebo možnost čerpání speciálních dotací. A někdo se naopak bojí toho, že lesy budou nepřístupné a lidé nebudou moci chodit na houby, což je samozřejmě nesmysl,“ uvádí příklady témat, o nichž se mluví, radní Skopalíková.

  Národní park poskytuje území nejvyšší stupeň ochrany a může zamezit projektům, které by celou oblast nenávratně poškodily. Národní park se zásadně liší v přístupu k ochraně lesa. Hospodaří v něm správa parku. Do rozhodování se zapojují i obce, protože ze zákona musí být součástí Rady národního parku. Obce také získají přístup k fondům – v rámci Národního programu Životní prostředí existuje speciální část Podpora obcí v národních parcích. V současnosti je tak například vypsána výzva, kde mohou obce žádat na infrastrukturu a vybavenost, a to až o 4 miliony korun. Například na nové parkoviště, aby řidiči neparkovali v obcích či lesích „na divoko“.  Pohyb lidí v národním parku není nijak omezen, s výjimkou takzvaných klidových zón, kde se chodí po vyznačených cestách.  Stejná pravidla přitom platí už ve stávajících národních přírodních rezervacích, které mají tvořit těžiště klidových zón parku.

  Zdroj: Středočeský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  440
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1261
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze