V uplynulých letech stát vyčlenil celkem 18 miliard korun na řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností. Na projekty v Karlovarském kraji bylo určeno 2,33 miliardy korun. Obce a města vyčerpala prostředky ve výši 1,38 miliardy korun na 47 projektů. Po aktualizaci koncepce řešení ekologických škod rozhodla meziresortní komise o tom, že rozdělí ještě pro náš region nevyčerpaných 0,95 miliardy korun.
Žadatelé o nevyčerpané finanční prostředky museli provést revizi projektů z předešlých koncepcí a doplnit projekty nové. „Celkem přišly žádosti na financování 80 projektů z 19 obcí za 2,64 miliardy korun. Díky obrovskému převisu se muselo přistoupit k prioritizaci projektů. Obce si samy stanovily prioritu 1,2,3. Z toho vyplynulo, že při 30% úspoře ve výběrových řízeních by na prioritu 1 měly být finanční prostředky dostačující. Ostatní projekty v prioritě 2 a 3 zůstávají schválené v zásobníku pro případ nerealizace priority 1. Stavby uskutečněné v rámci tohoto programu jsou pro kraj velice přínosné, protože se tak území dotčená těžební činností mohou zase nově využívat. Dochází k revitalizaci a úpravě toků zanesených důlními vodami, výstavbě zaniklé infrastruktury, připravují se pozemky pro výstavu rodinných domů, vytváří se území pro využití volného času, což nám pomáhá mimo jiné udržet mladé rodiny v regionu,“ vysvětlil Karel Jakobec, uvolněný zastupitel Karlovarského kraje pro oblast životního prostředí.
Mezi úspěšně dokončenými stavbami je například kompletní obchvat města Sokolov, příprava území pro výstavu rodinných domů v Habartově, Královském Poříčí, Chlumu Svaté Maří, úprava potoků a výstavu sportoviště v Lomnici, lesoparky v Chodově a Víntířově. „Pro města a obce je tento program velmi vstřícný, nestanovuje žádné období udržitelnosti a dokončené dílo přechází rovnou do majetku žadatele. Administraci související s výběrovým řízením na dodavatele a také proplacení faktur řeší Ministerstvo financí ČR,“ doplnil Karel Jakobec.
Zdroj: Karlovarský kraj