Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Životní prostředí

  Příklady dobré praxe: LED osvětlení v Hejnici šetří náklady

  Jizerské hory jsou mimo jiné rájem milovníků hvězd. Na 75km2 se nachází Jizerká oblast tmavé oblohy a nejtemnější místo v České republice, odkud se údajně dají pořídit ty nejlepší fotografie noční oblohy. Noční běžkaři, kterých za léta v zimně přibývá, vědí své. Jedním z nejkrásnějších míst v Jizerkách je Krásná Máří, vyhlídka, z níž je mimo jiné úchvatný pohled na město Hejnice. Ti, co sem jezdí pravidelně, zažili v posledních letech poměrně šok. Z výšky 900m nad mořem to vypadá, že v Hejnici přestali úplně svítit veřejným osvětlením. Realita je však jiná. Vyměnili je za úsporné.

  V rámci dvou etap – dva roky po sobě vzhledem k rozsahu a nákladům jsme realizovali s pomocí dotací od SFŽP rekonstrukci veřejného osvětlení v oblasti výměny starých svítidel za moderní LED svítidla s nočním automatickým stmíváním a hlavně chytrou optikou, která v našem regionu CHKO eliminuje výrazně světelný smog,“ vysvětluje starosta Hejnice Jaroslav Demčák.

  Během obou let vyměnili všech dosavadních sodíkových výbojek za nová LED svítidla. V rámci zákonných norem pak bylo ještě nutné dalších 133 svítidel doplnit. Došlo i k rekonstrukci 5 ks rozvaděčů veřejného osvětlení a ovládacích zařízení systému po městě. Náklady se vyšplhaly na 5,1 mil. Kč, z čehož dotace pokryla zhruba 50 %.

  Výměnou a rekonstrukcí by mělo mimo ony výhody v podobě světelného smogu, změny barevnosti nočního města ze žlutého na příjemnější barevný odstín také k úspoře roční spotřeby o nějakých 80 MWh,“ říká starosta Demčák. „Konkrétní čísla zjistíme až koncem tohoto roku, kdy budou celé roky s novým systémem a přesnou fakturací,“ doplňuje.

  Tento příspěvek publikujeme v době, kdy tržní cena 1 MWh elektřiny je zhruba 12 tisíc Kč. Výměnou a novým režimem se tak čistě teoreticky ušetří pěkný milion Kč. Víme dobře, že celý problém, kde vzít na energie, úspora na osvětlení nevyřeší. Ale bude se rozhodně jednat o významnou položku, na které se dá ušetřit. Poděkuje nám i příroda a to nejen v místech, kde je v noci zapeklitě temno.

  Foto a zdroj: Obec 2030

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze