Jizerské hory jsou mimo jiné rájem milovníků hvězd. Na 75km2 se nachází Jizerká oblast tmavé oblohy a nejtemnější místo v České republice, odkud se údajně dají pořídit ty nejlepší fotografie noční oblohy. Noční běžkaři, kterých za léta v zimně přibývá, vědí své. Jedním z nejkrásnějších míst v Jizerkách je Krásná Máří, vyhlídka, z níž je mimo jiné úchvatný pohled na město Hejnice. Ti, co sem jezdí pravidelně, zažili v posledních letech poměrně šok. Z výšky 900m nad mořem to vypadá, že v Hejnici přestali úplně svítit veřejným osvětlením. Realita je však jiná. Vyměnili je za úsporné.
„V rámci dvou etap – dva roky po sobě vzhledem k rozsahu a nákladům jsme realizovali s pomocí dotací od SFŽP rekonstrukci veřejného osvětlení v oblasti výměny starých svítidel za moderní LED svítidla s nočním automatickým stmíváním a hlavně chytrou optikou, která v našem regionu CHKO eliminuje výrazně světelný smog,“ vysvětluje starosta Hejnice Jaroslav Demčák.
Během obou let vyměnili všech dosavadních sodíkových výbojek za nová LED svítidla. V rámci zákonných norem pak bylo ještě nutné dalších 133 svítidel doplnit. Došlo i k rekonstrukci 5 ks rozvaděčů veřejného osvětlení a ovládacích zařízení systému po městě. Náklady se vyšplhaly na 5,1 mil. Kč, z čehož dotace pokryla zhruba 50 %.
„Výměnou a rekonstrukcí by mělo mimo ony výhody v podobě světelného smogu, změny barevnosti nočního města ze žlutého na příjemnější barevný odstín také k úspoře roční spotřeby o nějakých 80 MWh,“ říká starosta Demčák. „Konkrétní čísla zjistíme až koncem tohoto roku, kdy budou celé roky s novým systémem a přesnou fakturací,“ doplňuje.
Tento příspěvek publikujeme v době, kdy tržní cena 1 MWh elektřiny je zhruba 12 tisíc Kč. Výměnou a novým režimem se tak čistě teoreticky ušetří pěkný milion Kč. Víme dobře, že celý problém, kde vzít na energie, úspora na osvětlení nevyřeší. Ale bude se rozhodně jednat o významnou položku, na které se dá ušetřit. Poděkuje nám i příroda a to nejen v místech, kde je v noci zapeklitě temno.
Foto a zdroj: Obec 2030