Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Recyklujeme přes 20 let. Teď to chce stát znemožnit. Proč?

Nový zákon o odpadech, který byl schválen loni těsně před Vánocemi a který i přes varování Senátu začal platit prakticky ze dne na den, hned od počátku roku, přinesl řadu překvapení. V komunitě odborných poradců a ekologů se vede živá diskuze, jak si vyložit to které ustanovení. Zákon a vyhláška jsou v řadě částí dosti nejasné. Právníci píší jedno stanovisko za druhým a firmy se podivují, co vše je třeba nově prokazovat, plnit a ohlašovat a k čemu to vlastně je.

S řadou praktických problémů se ekologové obracejí na zastřešující profesní organizace, aby pomohly dostatečně hlasitě předat zpětnou vazbu státu. Jednou z takových věcí je i další komplikace, kterou nová legislativa vytvořila vůči recyklačním firmám. Firemní ekologové kroutí hlavami a říkají, že nové nastavení v řadě firem prakticky zastavuje recyklaci a využití směsných plastů.

Plasty jsou součástí běžného života lidí a zatím nejsou nahraditelné. Můžeme je omezovat, ale to možná přinese užitek až v budoucnu. Nyní se celý svět soustředí na jejich opakované využití, a to ať už recyklací, výrobou užitného výrobku nebo pokud to není možné, tak alespoň výrobou certifikovaného tuhého alternativního paliva (TAP) dle evropských technických norem, které ve schválených energetických zdrojích již řadu let nahrazuje těžená přírodní paliva.

V České republice však zřejmě jdeme jinou cestou. Jak říká odborný zástupce jedné recyklační společnosti: ,,Znemožnění recyklace nebylo vysloveno přímo, určitou dobu jej dokonce nerozpoznali ani úředníci, kteří ho mají provádět, a to po celých dlouhých devět měsíců od jeho vydání. Teď už se ale skrytá mina v zákoně jasně ukazuje. A my s tím velmi bojujeme. Je to nesmysl.“

Celý článek zde.

Zdroj: Portál Enviweb

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze