Ministr životního prostředí podepsal podporu 1,4 miliardy korun prvním šesti projektům doporučeným Radou Státního fondu životního prostředí ČR z dotační výzvy HEAT 1/2021. Výzva je určena pro menší projekty s cílem zajistit rychlý přechod tepláren na čisté zdroje energie, ze kterých budou vyrábět teplo. Schvalování žádostí o dotace probíhá průběžně, příjem pokračuje až do 14. ledna.
Projekty na radikální modernizaci a proměnu tepláren mohou spustit jejich majitelé na šesti místech. Například teplárna ve Sviadnově ve Frýdku-Místku bude kompletně ekologizována. Už nyní se podstatná část tepla vyrábí z biomasy, její podíl chce vlastník – společnost Veolia ještě navýšit. Současně přestaví stávající uhelné kotle na zemní plyn, který bude sloužit jako doplňkové palivo. Projekt Dekarbonizace Teplárny Frýdek-Místek má stát 430 milionů korun, z Modernizačního fondu dostane žadatel dotaci 226 milionů korun. Veolia uspěla i s dotační žádostí na dekarbonizaci teplárny v Karviné.
Dalšími podpořenými projekty jsou plynofikace teplárny v Táboře, dekarbonizace elektrárny Kolín, přechod na biomasu v teplárně v Plané a horkovodní biomasová a plynová kotelna ve Dvoře Králové.
Vedle tepláren získaly v balíku schválených dotací z Modernizačního fondu podporu i fotovoltaické elektrárny. Nově se energie ze slunce bude získávat v Dlouhém Újezdě na Tachovsku, ve Zlonicích na Kladensku nebo v Mydlovarech v Jihočeském kraji. Celkem dotaci získalo osm projektů, které si rozdělí skoro 45 milionů korun.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí