Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Životní prostředí

Upravený náhon v Semilech zvýšil protipovodňovou ochranu města

Park Ostrov v centru Semil je oblíbeným místem k odpočinku i procházkám. Náhon, který ho z jedné strany ohraničuje, byl však donedávna ostudou parku. Lidé procházeli kolem zaneseného a zapáchajícího koryta zarůstajícího náletovou vegetací. Opěrné zdi se rozpadaly, což zvyšovalo riziko povodní. Nedařilo se tam dobře ani živočichům, kteří naráželi na příliš mnoho bariér. Náhonu, parku i přírodě pomohla revitalizace. Úzké koryto se díky úpravám rozšířilo, má pozvolnější profil, a i v omezeném prostoru došlo k jeho mírnému zmeandrování. Nadbytečné sedimenty se vytěžily a odvezly, náletové dřeviny se odstranily a modelací terénu vzniklo 7 bočních tůní. Staré nábřežní zdi posloužily po rozdrcení ke zpevnění břehů a zvýšeného koryta (bermy). Příjemný a bezpečný přístup k vodě nyní hojně využívají místní školy a školky, do lokality se vrátil i rak říční.

Revitalizace městského náhonu v Semilech se v současné chvíli účastní soutěže Adapterra Awards, která oceňuje projekty a opatření zvyšující odolnost proti extrémům počasí – vedru, suchu, ale i přívalovým srážkám, povodním nebo silnému větru. Na www.adapterraawards.cz můžete až do 15. října hlasovat pro nejzajímavější z nich, který od veřejnosti obdrží Cenu sympatie.

Zdroj: Enviweb

Nejčtenější kategorie
Chytré město
425
Energetika
485
IT
345
Dotace a Finance
1327
Odpady
243

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze